← Vissza

news.bsdnet.hu

A Fender jogi keresztesháborút kezdett egy sor kisebb, de néha jobb minőséget produkáló versenytárs ellen

Qubit 2026-05-22 10:24
A világ talán legismertebb hangszermárkája, az elektromos gitárok és basszusgitárok piacának meghatározó vállalata, az amerikai Fender a napokban kőkemény felszólítást küldött számos kisebb-nagyobb amerikai cégnek és manufaktúrának. A cégeknek kiküldött felszólító levél („cease and desist”), azt tartalmazza, hagyjanak fel a Fender leghíresebb gitártípusára, a Stratocasterre hasonlító hangszereik gyártásával és forgalmazásával, sőt, hívják vissza az eladott példányokat és semmisítsék is meg azokat. Minderre azt követően került sor, hogy a Fender márciusban, Düsseldorfban pert nyert egy kínai gyártó ellen, amely a Stratocaster rossz minőségű, olcsó másolatait gyártotta és forgalmazta. A márciusi ítéletben a düsseldorfi regionális bíróság kimondta, hogy a Stratocaster dizájnja a német és az európai jog szerint is alkalmazott művészeti alkotásnak minősül, amely szerzői jogi védelem alatt áll – részletezi cikkében az Ultimate Guitar. Ez alapján a Fendernek „érvényesíthető jogai vannak minden olyan gyártmánnyal szemben, amely a Stratocaster testformáját használja, és amelyet Németországban vagy az Európai Unió más országaiban gyártanak, értékesítenek vagy forgalmaznak”. Ez nyitotta meg az utat ahhoz, hogy a hangszeripari óriás más, Stratocaster típusú gitárokat árusító cégek ellen is fellépjen az EU területén. A helyzetet azonban több tényező bonyolítja. Egyrészt itt nem csupán ócska koppintásokról van szó, hanem arról is, hogy az számos, elsősorban amerikai cég és manufaktúra kezdett gyártani a Fender típusaira hasonlító, de azokat minőségben sok esetben túlszárnyaló hangszereket. Ezek között vannak kisebb műhelyek, mint az LSL Instruments, a Nash vagy a Suhr, amely kis szériában, drága hangszereket gyárt, de ott van például a Paul Reed Smith (PRS) is, amely nagyobb mennyiségben ad el. (Egyébként eddig csak az LSL ismerte el hivatalosan, hogy felszólító levelet kapott a Fendertől.) Másrészt néhol ezekben a cégekben a Fender egykori csúcsfejlesztői, tervezői dolgoznak, és ezeket a hangszereket éppen a Fender egyenetlen, sőt, sok esetben gyenge minőségű saját sorozatai miatt jelentkező vpiaci igények hívták elő. Továbbá az is árnyalja a képet, hogy maga a Fender is gyárt és gyártat kvázi másolatokat, hiszen saját márkája, a Squier olcsóbb modelleket készít Indonéziában, illetve gyártanak – Indonéziában – Fender logóval ellátott, de az amerikai és mexikói gyártások minőségét el nem érő hangszereket is. „Az a követelés érkezett a Fendertől, hogy állítsuk le a Saticoy nevű gitárjaink értékesítését világszerte, hívjunk vissza minden példányt, és semmisítsük meg őket” – idézi az LSL Instruments közleményét a Guitar.com. „Évente kevesebb mint 500 gitárt készítünk, miközben a Fender 500 ezret gyárt. A mi apró vállalkozásunk semmilyen módon nem jelent fenyegetést számukra, mégis itt tartunk.” Az LSL szerint ha ezt az ügyet kizárólag "saját erőből" kell megvívniuk, hamarosan csődbe mennek és megszűnnek, és mint jelzik,. nem ők vannak egyedül ebben a fenyegető helyzetben.A Stratocastert (közismert nevén „Strat”) 1952 és -54 között tervezte és fejlesztette ki Leo Fender, Bill Carson, George Fullerton és Freddie Tavares. A Fender Musical Instruments Corporation 1954 óta folyamatosan gyártja és értékesíti.A Youtube-on aktív gitáros tartalomgyártók, influenszerek, edukátorok igen nagy része felháborodását és csalódottságát fejezte ki a Fender piaci magatartása miatt. Legtöbbjük szerint ezzel az agresszív lépésével a cég csak saját magának árt, aláássa a kultikus státuszban lévő márka hitelességét. A session zenészként ismertté vált, majd rendkívül népszerű Youtuberré vált Tim Pierce is keményen bírálta a gitárcég lépését. „Fender, ha jobb gitárokat gyártanál, nem kéne ilyesmiket tenned” – mondta videójában, amelynek címe: A Fender „márkaöngyilkosságot" követ el. * * * Júniusban a 13. Qubit Live-on folytatjuk korunk talán legnagyobb technológiai és társadalmi kihívása, a mesterséges intelligencia (AI) vizsgálatát. Most az AI-modellek korlátaira és az AI körüli hype-ra, valamint az általános mesterséges intelligencia (AGI) lehetőségére fogunk fókuszálni. Velünk lesz Jelasity Márk informatikus-matematikus-nyelvész, a Szegedi Tudományegyetem Mesterséges Intelligencia Tanszékének vezetője, Kocsis Levente matematikus, a HUN-REN Sztaki tudományos főmunkatársa, Pintér Róbert szociológus-politológus, a Corvinus Egyetem docense, Móró Tamás és Jónap Richárd közgazdászok, a Concorde Értékpapír Zrt. stratégái és Kizlinger Lilla, Ezüst Medve díjas színművész. Ha nem szeretnél lemaradni, iratkozz fel mielőbb a Qubit+-ra! Az estet a Concorde Értékpapír Zrt. támogatja.Kapcsolódó cikkek a Qubiten:
Eredeti cikk megtekintése →