← Vissza

news.bsdnet.hu

Korszakváltás a Kossuth téren: Kétharmados Tisza-többséggel alakult meg az új Országgyűlés

Economx 2026-05-09 10:27
Ünnepélyes keretek között, a történelmi zászlók jelenlétében alakult meg szombaton az új Országgyűlés. Az esemény nemcsak szimbolikus jelentőségű, hanem közjogi értelemben is mérföldkő: az új parlament megalakulásával hivatalosan is véget ért a 2022-ben hivatalba lépett kormány mandátuma. A munka a formális mandátumvizsgálattal indult, amely során a megbízóleveleket a bizottság rendben találta. A parlament ezt követően egyhangúlag, 193 igen szavazattal igazolta a képviselők és a nemzetiségi szószólók mandátumát. A korjegyzők általi névsorolvasás után a képviselők letették ünnepélyes esküjüket. A ceremónia különleges színfoltjaként a nemzetiségi képviselők nemcsak magyarul, hanem saját anyanyelvükön is esküt tettek: az ülésteremben lovári, beás, román és horvát nyelvű fogadalomtétel is elhangzott. A 2026-os ciklus parlamenti patkója alapjaiban tér el az elmúlt évtizedekben megszokottól. A mandátumok megoszlása a következőképpen alakul: Az ülést követően megkezdődik az Országgyűlés tisztségviselőinek megválasztása, valamint az új kormányzati struktúra kialakítása, amely a Tisza Párt masszív többsége mellett gyors döntéshozatali folyamatokat vetít előre az elkövetkező négy évre. Megosztom
Eredeti cikk megtekintése →