← Vissza

news.bsdnet.hu

Három nyitott kérdés maradt a kegyelmi ügyben, amire négy konkrét szereplő tudna választ adni

Telex 2026-05-22 11:48
Több kulcsfontosságú részletre választ kaptunk péntek reggel, amikor a Sándor-palotaközzétettea 2023-as kegyelmi ügy náluk lévő dokumentációját. A nyilvánosságra hozott iratokból egészen pontos képet kapunk arról, hogy eljárási szempontból hogyan kapott kegyelmet K. Endre, több korábbi feltételezést kizárhatunk, a még nyitva maradó kérdések száma pedig háromra szűkült. A dokumentumok alapján egyértelmű, hogy a Sándor-palota kegyelmi döntéseket előkészítő csapata K. Endre ügyében a szokásostól eltérő módon járt el, igaz, ennek oka a dokumentumokból nem derül ki. Az is egyértelmű, hogy a kegyelmi döntést Novák Katalin és egyedül Novák Katalin hozta meg. Vagyis szó sincs arról, hogy a korábbi államfő esetleg véletlenül, az ügy alapos ismerete nélkül aláírt volna egy olyan papírt, amelynek tartalmával ne lett volna tisztában. Az ügy jelenlegi állásának rövid összefoglalója: A történetben tehát három szokatlan pont is van: az egyik, hogy a Sándor-palota jogi csapata K. Endre esetében a szokásostól eltérő módon kétféle határozatot is felterjesztett Novák Katalinnak. A másik, hogy Novák Katalin a saját stábja egyértelmű ajánlása ellenére nem az elutasító, hanem a pozitív előjelű határozatot írta alá, vagyis kegyelmet adott K. Endrének. A harmadik szokatlan pont, hogy pozitív kegyelmi döntésekről szóló határozatokat a Sándor-palota jogi csapatát megkerülve azonnal elküldték az igazságügyi miniszternek, aki azokat még aznap aláírta. Ennek feltételezhetően az volt az oka, hogy a kegyelmi döntéseket a korábbi hagyományoknak megfelelően még a pápa április 28-i látogatása előtti nap ki akarták hirdetni, és mindenképpen úgy akarták kihirdetni, hogy azokat az igazságügyi miniszter már ellenjegyezte. Az aláírás napján, április 27-én a Sándor-palotaki is adta a kegyelmezésekről szóló közleményét– ebben azonban az egyes ügyeket nem ismertették, csak az árulták el, hogy az érintettek között vannak a Budaházy-féle Hunnia-per enyhébb ítéletet kapott érintettjei. Ha elfogadjuk azt a magyarázatot, hogy az ellenjegyzésre való visszaküldésnél a megszokott hivatali út és a Sándor-palota jogi csapatának megkerülésére az idő sürgetése miatt volt szükség, akkor ez a két kérdés megválaszolatlan. Az első kérdésre azok tudnának válaszolni, akik az előterjesztést készítették, és mivel az ő nevük és aláírásuk szerepel a nyilvánosságra hozott dokumentumokon, könnyű azonosítani őket: A második kérdésre értelemszerűen egyedül Novák Katalin tudna válaszolni. Az ügyben ezek mellett azonban van egy harmadik nyitva hagyott kérdés is: miért írta alá Varga Judit K. Endre kegyelmi határozatát? Az a most nyilvánosságra került dokumentumokból kiderül, hogy azt aznap más, Novák Katalin által aláírt pozitív előjelű határozatokkal együtt küldték el Varga Juditnak, aki aznap mindegyiket szignálta. Azt ugyanakkor máig nem tudja a nyilvánosság, hogy ezt Magyar Péter a hétfői sajtótájékoztatónarra utalt, hogy szerinte az első verzió történhetett meg, vagyis Varga úgy írhatta alá a K. Endre kegyelmét, hogy nem tudta, melyik ügyről van szó, és senki nem szólt neki, hogy Novák itt megváltoztatta a minisztérium (és saját stábjának) ajánlását. Orbán Viktor a 2024-es évértékelő beszédébenazt mondta, hogy Varga 25 év töretlen gyakorlatát folytatva írta alá a kérvényt, és távozása ennek „igazságtalan következménye”. Ez a második verziót valószínűsíti. Szintén ezt támasztja alá, hogy Répássy Róbert, Varga Judit akkori államtitkáranéhány nappal ezelőtt a Telexnek arról beszélt, hogy a minisztériumon belül volt egy olyan megállapodás, miszerint az igazságügyi miniszter a köztársasági elnök döntését annak tartalmától függetlenül tudomásul veszi. Azt például előre tudták, hogy Novák kegyelmet fog adni a Hunnia-perben elítéltek egy részének, és ebben az ügyben is az volt a megállapodás, hogy a köztársasági elnök döntéseit nem vitatják. Arra, hogy ezek közül melyik fedi a valóságot, Varga Judit tudna válaszolni. Bujdosó Andrea, a Tisza Párt frakcióvezetőjeszerdán jelentette be, hogy a kegyelmi ügy felelőseinek feltárására parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezik. Magyar Péter péntek reggelfelszólította Novák Katalint, hogy „valljon színt, hogy az Orbán-család utasítására/kérésére adott-e kegyelmet Kónya Endrének”
Eredeti cikk megtekintése →