← Vissza

news.bsdnet.hu

Kapitány István és Hernádi Zsolt a tiszaújvárosi robbanás után: Üzemi baleset történt, külső beavatkozásnak nincs jele

HVG 2026-05-22 12:34
A gazdasági tárca vezetője és a Mol vezérigazgatója Tiszaújvárosban, a péntek reggeli baleset helyszínén részvétét fejezte ki az elhunyt hozzátartozóinak. Egy szénhidrogéneket tartalmazó vezeték robbant fel. Robbanás történt a Mol tiszaújvárosi üzemében péntek reggel, egy ember meghalt, többen súlyosan megsérültek. A tüzet csak késő délelőttre tudta megfékezni a katasztrófavédelem. A vállalat a történtek után rövid közleményt adott ki, amely szerint a Mol Petrolkémia tiszaújvárosi telephelyén az 1973-ban átadott Olefin 1 üzem újraindítása során robbanás történt. A tüzet a tűzoltók lokalizálták, a beavatkozás jelenleg is folyamatban van. Az esetnek több súlyos sérültje és egy halálos áldozata van. A baleset körülményeit a szakértők vizsgálják. Az üzemegység teljes dolgozói létszáma 20 fő, de többen távolabb álltak, vagy robbanásbiztos irányítóhelységben tartózkodtak. Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter azonnal elindult a helyszínre Hernádi Zsolttal, a Mol elnök-vezérigazgatójával, ahol délután egy óra után közös sajtótájékoztatót tartottak. Hernádi ezen elmondta: reggel 8 óra 41 perckor érkezett riasztás a telephelyi tűzoltóságra. A baleset oka az volt, hogy berobbant egy szénhidrogéneket tartalmazó csővezeték az Olefin 1 üzemegységben, amely nem állt működés alatt, folyamatos élettartam-hosszabbítási karbantartó tevékenység folyt rajta. Ez egy üzemi baleset, semmilyen külső beavatkozás, behatolásnak semmi jele a hatóságok szerint, és ilyen következtetést levonni nem szabad. – jelentette ki Hernádi. Ezen a tragédián nem lehet és nem is szabad túllépni – fogalmazott az elnök-vezérigazgató, hozzátéve: a robbanás után három perccel megkezdték a sérültek ellátását és a dolgozók mentését, protokoll szerint megtörtént a vészleállítás, elkezdődött az anyagok kifáklyázása. Hernádi a Mol-csoport egésze nevében részvétét fejezte ki az elhunyt családjának, és jelezte: az alapvető biztosításon túl egyéni támogatással járulnak hozzá ahhoz, hogy a fájdalmukat valamennyivel elviselhetőbben tudják túlélni. Az eset kivizsgálása zajlik, a hatóságok és a Mol a kormány szakértői részvételével megvizsgálja a baleset körülményeit, hogy fatális véletlen történt-e, vagy megelőzhető a baleset. Tiszaújvárosban legutóbb 2012-ben történt halálos baleset, és mindent megtesznek azért, hogy ez ne történhessen meg újra, fejlesztik a belső előírásokat, hogy „ne kelljen még egyszer így kiállni Önök elé” – mondta a Mol vezére. Kapitány István arról beszélt, hogy a hír hallatán azonnal elindult Tiszaújvárosba, meggyőzni arról, hogy a segítség időben érkezzen, és rendelkezésre álljon minden rászorulónak. A miniszter is részvétét fejezte ki az elhunyt feleségének és két gyermekének, és csatlakozott Hernádihoz: jelezte, a kormány minden támogatást megad, hogy a hihetetlen tragédiát át tudják vészelni. Mint fogalmazott: jómaga is évtizedeket töltött az iparágban, és tudja, hogy a legfontosabb dolog, hogy rendelkezésre álljanak. Tájékoztatott arról is, hogy egy dolgozót arcsérüléssel helikopterrel a Honvédkórházba szállítottak. „Ilyen balesetek nem fordulhatnak elő, tartozunk azzal mindenkinek, hogy alaposan kivizsgáljuk a történteket” – mondta. Azt is hozzátette, hogy pályafutása során többször vett részt  ilyen vizsgálatban, ezért tudja, hogy az a legfontosabb, hogy „a legintenzívebben, legmélyebben folytassák le”. Megjegyezte azt is, hogy az üzemanyag-ellátásra és a műanyag-alapanyag gyártására a balesetnek semmilyen hatása nincs. A baleset részleteivel kapcsolatban Hernádi Zsolt újságírói kérdésre elmondta: az újraindítás előtti próbaüzemen csak dolgozók vehettek részt, mindenki a Mol-csoport alkalmazottja, akik ott álltak a robbanással érintett terület közvetlen közelében. Átadható-e az értékesíteni kívánt termék az ügynökcégnek? Megszerzi-e az ügynök a termék tulajdonjogát? Egyszerűsített foglalkoztatás esetén kell-e munkaszerződést kötni? Vagy elég a jelenléti ív vezetése? Érdemes mielőbb áttekinteni a szabadság kiadására vonatkozó szabályokat. Nem egyszerű vezetői segédlet, hanem a megbízható árbevétel- és eredménykimutatás egyik alapfeltétele. Most azt kell megtanulnunk, hogy a haza nem a kormány, a haza mi vagyunk.
Eredeti cikk megtekintése →