← Vissza

news.bsdnet.hu

Ausztria fizethet az azbesztbotrányban: Magyar Péter csak felszínre hozta a kinti feszültséget

Economx 2026-05-22 16:52
Üdvözli a Greenpeace Ausztria azt a kétoldalú megállapodást, amelynek keretében egy közös, magyar-osztrák munkacsoport várhatóan már hétfőn megkezdi a nyugat-magyarországi azbesztszennyezések kivizsgálását. A szennyezett kőzeteket burgenlandi kőbányákból szállíthatták Magyarországra, amellyel nagymértékben túllépték a megengedett határértéket.Magyar PéterésChristian Stockercsütörtökitalálkozójaután a felek egyetértettek, és megerősítették az átlátható vizsgálatok szükségességét a családok ezreit érintő ügyben –tudósíta Der Standard a miniszterelnök bécsi látogatásán történtekről, ahol a lap szerint a fogadtatás meleg volt, az osztrák kancellár kifejezetten méltatta vendégét, míg inkább elődjétől, Orbán Viktortól határolódott el „határozott szavakkal”. Ezt annak kapcsán jegyzik meg, hogy egyessajtóhírekszerint a magyar miniszterelnök az azbesztszennyezés kérdésében„elég keménynek, szókimondónak tűnt”a kancellárral szemben. Azonban a tény az, hogy nyugati szomszédunkban is elismerik:„a probléma megoldásra vár”, sőt, a helyzet nem most vált feszültté. Arról a Kronen Zeitungszámolt be, hogyStefan Stadler, az ausztriai Greenpeace tudományos szakértője szerint több kőbányából származó keverékről van szó. Kiderült: a szervezet már napokkal ezelőtt felszólította az osztrák kormányt, hogy hozzanak létre egy azbeszttel kapcsolatos kríziscsoportot, továbbá egy segélyalapot, amelyből azokat a magyarországi önkormányzatokat, cégeket és magánszemélyeket támogathatják, akiknek szennyezett anyag van az ingatlanjukon, hogy azt mielőbb ártalmatlanítani tudják. Ez például az osztrák költségvetés katasztrófavédelmi alapjából finanszírozható lenne – mutatnak rá. Ez amiatt is érdekes, mert Magyar Péter osztrák kollégájának kijelentette, hogy Magyarország alkalmazni fogja a ”szennyező fizet” elvét. Sőt, a Greenpeace szerint az anyagot teljesen el kell távolítani, nem pedig egyszerűen befedni. Mivel azonban Ausztriában nincs ehhez elég hulladéklerakó, a környezetvédők azt is követelik, hogy a bezárt bányákat hulladéklerakókká alakítsák át, és azokat tilos újranyitni. Roland Fürst, a szociáldemokrata SPÖ párt parlamenti frakcióvezetője egyrészt túlzott rémhírkeltést emleget, ugyanakkor a szövetségi kormányt is felelőssé teszi: szerinte jogilag megalapozott, országos szabályozásra van szükség a kőzetekben természetesen előforduló azbeszt kezelésére. Christoph Zarits, a kormánypárti-jobbközép ÖVP elnöke viszont úgy védekezik, hogy ezek csupán „kifogások és Bécs hibáztatása”, de az is igaz, hogy az ottani Környezetvédelmi Minisztérium szerint az osztrák állam már régen cselekedhetett volna a meglévő jogszabályok alapján. Péntekenmegírtuk: máris fordulat állt be –Gajdos Lászlóélő környezetért felelős miniszter bejelentése szerint leállt a kritikus kőzet értékesítése hazánk felé, mivel az osztrák cég a bécsi tárgyalásokat követően visszavonulót fújt. Megosztom
Eredeti cikk megtekintése →