← Vissza

news.bsdnet.hu

Szentendre díszpolgára lesz Krasznahorkai László

Magyar Hang 2026-05-22 16:49
„Szentendre díszpolgári címét adományozzuk idén Krasznahorkai Lászlónak, az irodalmi Nobel-díjjal elismert, világpolgár magyar írónak” – közölte Facebook-oldalán Fülöp Zsolt, Szentendre polgármestere. Mint írta, Krasznahorkai László kivételes életművének meghatározó fejezete az a csaknem húsz év, amikor Szentendrén élt és alkotott és tanított. „Krasznahorkai ma is megbecsült része városunk közösségének, ezt jelezte a szövegvilágát bemutató, Minduntalan című kiállítást kísérő hatalmas érdeklődés a Ferenczy Múzeumi Centrumban” – emelte ki. Felidézte: emlékezetes volt az az esemény is, ahol pályatársakkal és helyi művészekkel köszöntötték Nobel-díját a Művészetmalomban. „Krasznahorkai Lászlónak, akit mindig szeretettel várunk Szentendrén, ezúton is gratulálok!” – fogalmazott a bejegyzésben. A város honlapján közzétett hír szerint Krasznahorkai Lászlót augusztus 20-án tüntetik ki Szentendre város díszpolgári címével. Mint írják, a Szentendrén csaknem húsz évig élő, alkotó és tanító szerző a város közösségének ma is megbecsült tagja. „Kivételes életművének elismeréseként és a Szentendréhez való kötődésének újabb megerősítéseként díszpolgári címet adományoz a város Krasznahorkai Lászlónak” – írják. Kiemelik: az író kitüntetéséről május 20-i képviselő-testületi ülésén döntött a város vezetőinek köre, zárt ülés keretében – hogy a kitüntetés meglepetés maradhasson. A protokollt azonban felülírta, hogy a testületi ülés után a Mi Hazánk képviselője, Filó András, aki egyedüliként szavazott Krasznahorkai elismerése ellen, a Facebook-oldalán kiszivárogtatta a döntés hírét – amiről ezek után Fülöp Zsolt polgármestert is megkérdezve a HVG is hírt adott. Idézik Fülöp Zsolt polgármestert, aki a díjat odaítélő döntésről elmondta: a díszpolgári címmel is azt kívánják elismerni a város közössége nevében, hogy mennyi mindent tett Krasznahorkai László a magyar kultúráért, annak megismertetéséért és a városért. Szentendre figyelmét és megbecsülését fejezi ki az a május végéig látható kiállítás is, amelyet a Városháza Galériában állítottak össze az író életművére reflektáló alkotásokból. A díszpolgári címet a Pro Urbe emlékéremmel együtt hagyományosan minden év augusztus 20-án, a nemzeti ünnep alkalmából adják át. (MTI)
Eredeti cikk megtekintése →