← Vissza

news.bsdnet.hu

Magyarország marad a Nemzetközi Büntetőbíróság tagja: a kormány visszavonta a kilépésről szóló döntését

Index 2026-05-22 18:03
Magyar Péterelső miniszterelnöki sajtótájékoztatójántöbbek között azt is bejelentette, hogy megkezdődnek az egyeztetések az Európai Ügyészséghez való csatlakozásról, valamint Magyarországot visszavezetnék a Nemzetközi Büntetőbíróság tagjai közé. Péntek délután pedig megjelent aMagyar Közlöny 56. számában, hogy a kormány visszavonta a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépésről szóló döntését Mint írják, Magyarország továbbra is tagja marad a Nemzetközi Büntetőbíróságnak. Továbbá előkészítik a 2025. évi XXX. törvény hatályon kívül helyezését, amely a kilépésről szólt. A Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépést még a Fidesz kezdeményezte 2025 áprilisában.A2025. április 3-ánkiadott 1090/2025. számú kormányhatározat értelmében Magyarország felmondta a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) statútumát, valamint a bíróság kiváltságairól és mentességeiről szóló, 2002-ben New Yorkban elfogadott megállapodást. Gulyás Gergelykorábban azzal indokolta a döntést, hogy szerintük a testület „politikai szervezetté vált”.Az egykori Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a testület az eredeti céljától eltérve politikai szervezetté vált, amit jól példáz aBenjamin Netanjahu izraeli kormányfőelleni vádemelés. Az előző kormány elfogadhatatlannak tartotta ezt a folyamatot, ezért nem kívántak tovább részt venni a bíróság munkájában. A Nemzetközi Büntetőbíróság a világ első állandó nemzetközi büntetőbírósága, amelyet a népirtás, emberiesség elleni bűncselekmények, háborús bűnök és az agresszió bűntettének üldözésére hoztak létre. Az úgynevezett római statútumot 1998-ban fogadták el, Magyarország pedig 1999-ben írta alá és 2001-ben ratifikálta. (Borítókép: ANemzetközi Büntetőbíróság (ICC) épülete. Fotó:Michel Porro / Getty Images) Kövesse az Indexet Facebookon is!
Eredeti cikk megtekintése →