Rendkívüli: Amerika most jelentette be a döntését a Molról, így érinti Magyarországot és az évszázad olajüzletét – a következő két hét kritikus lesz
VG
2026-05-22 19:21
Szerbia értesítéstkapottarról, hogy a Mol két hetes hosszabbítást kapott a Gazpromnyefttel folytatott tárgyalásokra a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) orosz tulajdoni hányadának megvásárlásáról – jelentette be Dubravka Đedović Handanović szerb bányászati és energiaügyi miniszter csütörtökön. Az új határidő június 6.
A miniszter Instagram-oldalán közzétett nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az Aleksandar Vucic elnök vezette szerb kormány párhuzamosan folytatja a Mollal zajló részvényesi megállapodásról szóló tárgyalásokat is. Đedović Handanović elismerte, hogy a helyzet összetett, ugyanakkor hozzátette: a cél egy tartós megoldás megtalálása és Szerbia állami érdekeinek védelme.
A korábbi tárgyalási engedély csütörtökön, május 22-én járt le. Az orosz Gazpromnyeft és a magyar Mol közötti egyeztetéseket az amerikai Külföldi Eszközök Ellenőrzési Hivatala (OFAC) felügyelete mellett folytatják.
A NIS tulajdonosi szerkezete az elmúlthónapokban egyre nagyobb figyelmet kap,mivel az orosz energiaszektorra kivetett amerikai szankciók következtében az orosz érdekeltségeknek ki kell vonulniuk az érintett vállalatokból. Az amerikai OFAC 2025. október 9-én szankciókat vetett ki a NIS-re, mivel annak többségi orosz tulajdonrésze van.
Ennek elkerülésére a Gazpromnyeft tárgyalásokba kezdett a Mollal a részesedése eladásáról. A Gazpromnyeft 44,9, a Gazprom pedig 11,3 százalékos részesedéssel rendelkezik a vállalatban, míg a szerb állam közel 30 százalékot tart kézben. Január 19-én a Mol-csoport bejelentette, hogy aláírta a Gazpromnyefttel kötött kötelező érvényű keretmegállapodás főbb rendelkezéseit a NIS 56,15 százalékos részesedésének megszerzéséről.
A Mol azóta is a legfőbb vevőjelöltnek számít, és márciusban kapott engedélyt az OFAC-tól a tárgyalások május 22-ig történő folytatására – most pedig újabb két hetes haladékot nyert. Az orosz fél egyelőre nem nyilatkozik részletekről. Belgrádnak a megállapodás kulcsfeltétele a pancsovai olajfinomító teljes kapacitású működésének megőrzése és az ország üzemanyag-ellátásának biztonsága.
Szerbia emellett azt szorgalmazza, hogy a Mol vállalja át azokat a kötelezettségeket, amelyeket a NIS korábban vállalt, és amelyek az ország szempontjából stratégiai jelentőségűek. Ha a Mollal folytatott tárgyalások zátonyra futnak, Belgrád maga is pályázhat az orosz részesedés megvásárlására.
Fico megkerülné a Molt: Szlovákia közvetlenül venne orosz olajatA szlovák kormányfő gőzerővel dolgozik azon, hogy országa közvetítő nélkül vásárolhasson kőolajat. A Mol tulajdonában lévő pozsonyi finomítót jelenleg a magyarvállalat látja el nyersanyaggal, de Ficoszerint ez hamarosan változhat.