A Karmelita kolostor titkos múltja: katonai raktár, kaszinó és Beethoven koncertje az épületben
Divany
2026-05-22 19:30
Az ikonikus épületet most újra megnyitottáka nagyközönség előtt, ennek apropóján tekintettük vissza fordulatokban gazdag történelmére.
A Karmelitaterülete egykor a ferences rendhez tartozott,a középkorban IV. Béla itt építtette meg a Szent János-templomot, amelyet a vár 1541-es megszállásakor a törökök kifosztottak, majd leromboltak.
A törökök a helyén mecsetet építettek, amely Buda 1686-os visszafoglalásakor elpusztult. Ezután a telek előbb a jezsuitákhoz, majd 1693-ban a karmelitákhoz került.A későbbi kolostor és templom alapkövét 1725-ben rakták le, az építkezés 1736-ra befejeződött, de a belső díszítés tovább tartott a vártnál.
A kolostor és a Szent József-templom csak 1763-ra készült el teljes egészében.”
1784-ben aztána kalapos király, II. József a karmelita rendet feloszlatta, a templomot pedig ideiglenesen katonai raktárként kezdték használni. Az uralkodó azonban nem hagyta sokáig komolyabb funkció nélkül az épületet: hamarosan kaszinót, három tekepályát és színházat alakítottak ki bennea sakkgépéről ismertKempelen Farkas irányításával a Budára költöztetett hivatalnokok számára.
A kaszinó 1794-ben zárt be, ekkora Császári és Királyi Katonai Főparancsnokság kapta meg az épületet, amelyben innentől kezdve főként katonai hivatalok működtek – emlékezteta pestbuda.hu.
Bár 1802-ben felmerült helyszínként az akkor létrejövő Nemzeti Múzeum számára, végül maradt benne a katonai vezetés, így a XIX. század vége felé a Főhadparancsnokság, majd a Horthy-korszakban a Vezérkari Főnökség.
Az épület átalakítása soránKempelen Farkas tervei alapján a templomtornyot lebontották. Ekkor épült meg a jellegzetes copf stílusú homlokzat, a tetején Buda címerével. Az épület egyszerre barokk és klasszicista megjelenést kapott, a 19 méter mély színpadot az egykori templom barokk főoltárának helyén hozták létre, amelyet 1788-ban a sárospataki Szent Erzsébet-bazilikába szállítottak.
A munkálatok gyorsan lezajlottak, a januári kezdés után októberben meg is tartották az első előadást a frissen átadott Várszínházban, amelya Monarchia legmodernebb színházai közé tartozott. A falán elhelyezett korabeli emléktábla így meséli el történetét:
Itt állott a b. szűznek u. n. új, vagy kisebb egyháza, mely a sz. Zsigmond-prépostsághoz tartozott. Először 1471. említtetik, midőn horogszeghi Szilágyi Erzsébettől, Mátyás k. anyjától gazdagon megajándékoztatott. A török korban (1541–1686) leromboltatván, 1692-ben a karmeli szerzet által József tiszteletére ismét letelepíttetett. II. József császár alatt pedig 1784. német színházzá alakíttatott.
A 19. században a Karmelitaa magyar színjátszás egyik legfontosabb központjává vált. Emlékezetes, hogy
A színházban 1924-ben tartották az utolsó előadást, a karzat beszakadása után be kellett zárni, innentől kezdve ismét katonai raktárként használták. A színházi berendezést 1934-ben tűzbiztonsági okokból lebontották, majda második világháború során, 1945-ben Budapest ostromakor az épület súlyosan megsérült.
Helyrehozatala sok éven keresztül húzódott, miközben belső szerkezetének jó része elpusztult.Több mint ötven évnyi szünet után végül újra színházzá alakították: 1978-ban készült el a 264 ülőhelyes, felújított Várszínház, amelyben elsőként Hernádi Gyula Bajcsy-Zsilinszky Endre című darabját mutatták be.
Az épület2014-ben került a Miniszterelnökség vagyonkezelésébe, ezután kezdődött meg átfogó rekonstrukciója, amelynek eredményeként elkészült a dunai homlokzatához csatlakozó erkély, és kialakult a Karmelita ma ismert képe.
Kapcsolódó:a Karmelita jövőjévelkapcsolatban több forgatókönyv is szóba került, de egyelőre nem teljesen világos, mi lesz a sorsa.
A bennünk élő nők - Hol az egyensúly a megfelelés és az önazonosság között?
A 21. századi nő minden szerepben helyt áll: dolgozik, édesanya, társ, barát, gondoskodó, és közben próbál önmaga is maradni. Hogyan lehet lavírozni a rohanó mindennapok, a teljesítménykényszer és a saját lelki békénk között? Hogyan találjuk meg az egyensúlyt szerepeink között? Erős Antónia és Pokorny Lia beszélgetnek június 1-jén a MOMkultban arról, mit jelent ma nőnek lenni: hogyan lehet egyszerre helyt állni a munka, a család és a saját vágyak világában, miközben megőrizzük önmagunkat, belső erőnket és harmóniánkat.
Biztosítsd be a helyed most!
hirdetés