← Vissza

news.bsdnet.hu

A Mol két hetet kapott az amerikaiaktól a szerbiai üzlet lezárására

HVG 2026-05-22 20:16
A szerb elnök napokban többször is arról beszélt, hogy nem haladnak jól a tárgyalások a Mollal. Szerbiát most értesítették, hogy a Mol további két hetet kapott az amerikai pénzügyminisztérium szankciós hivatalától (OFAC) arra, hogy lezárja a tárgyalásokat a Gazpromnyefty vállalattal a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) orosz tulajdonrészének megvásárlásáról – közölte Dubravka Djedovics Handanovics szerb energiaügyi miniszter péntek este. A tárcavezető azt írta: a szerb kormány Alekszandar Vucsics államfő vezetésével továbbra is tárgyalásokat folytat a Mollal a részvényesi szerződés ügyében. Hangsúlyozta, hogy a helyzet összetett, ugyanakkor a szerb állam célja hosszú távú megoldást találni és megvédeni Szerbia érdekeit. Vucsics a napokban többször isnyilatkozott arról, hogy nem haladnak jól a tárgyalások a Mollal, és nem túl optimista azzal kapcsolatban, hogy az eredeti, május 22-i határidőig megszületik a megállapodás. Az államfő hangsúlyozta, hogy sürgősen megoldást kell találni a helyzetre, mert a jelenlegi bizonytalanság hosszú távon fenntarthatatlan. Kedvező körülményként említette, hogy a NIS működési engedélye június 16-áig érvényes, így a nyersolaj továbbra is zavartalanul érkezik az Adria kőolajvezetéken keresztül a pancsovai finomítóba. https://hvg.hu/kkv/20260520_szerb-elnok-halad-targyalas-mol-nis-orosz-reszveny-felvasarlas Djedovics Handanovics energiaügyi miniszter korábban úgy nyilatkozott, hogy Szerbia számára ez a legfontosabb nyitott kérdés, mivel a finomító működése közvetlenül érinti az ellátásbiztonságot és a szerbiai piac lefedettségét. Szerbia már a kezdetektől jelezte, hogy ha nem lesz más lehetőség, készen áll maga megvásárolni az orosz tulajdonrészt a NIS-ben. Az Egyesült Államok 2025. október 9-én vezetett be szankciókat a NIS ellen az orosz többségi tulajdon miatt. A Mol-csoport január 19-én közölte, hogy megállapodott a Gazpromnyefttel egy kötelező érvényű keretmegállapodás fő feltételeiről, amelynek értelmében megvásárolná az 56,15 százalékos részesedést. Az orosz Gazpromnak 11,3 százalékos részesedése van a NIS-ben, leányvállalatának, a Gazpromnyeftnek pedig 44,9 százalékos. A szerb kormány részvényeinek aránya jelenleg 29,87 százalék, a fennmaradó részen kisrészvényesek osztoznak. Nyitókép: AFP / Andrej Isakovic Átadható-e az értékesíteni kívánt termék az ügynökcégnek? Megszerzi-e az ügynök a termék tulajdonjogát? Egyszerűsített foglalkoztatás esetén kell-e munkaszerződést kötni? Vagy elég a jelenléti ív vezetése? Érdemes mielőbb áttekinteni a szabadság kiadására vonatkozó szabályokat. Nem egyszerű vezetői segédlet, hanem a megbízható árbevétel- és eredménykimutatás egyik alapfeltétele. Kiszivárogtak olyan információk, amelyek jelzik, milyen jellegű problémákkal kell megküzdeniük a magyar és az uniós tárgyalóknak.
Eredeti cikk megtekintése →