← Vissza

news.bsdnet.hu

Mark Rutte üdvözli, hogy az Egyesült Államok katonákat küld Lengyelországba

Magyar Hírlap 2026-05-22 22:22
Donald Trump elnök azt mondta, az Egyesült Államok további 5 000 katonát küld Lengyelországba, egy héttel azután, hogy a Pentagon lemondta a tervezett 4 000 katona telepítését az országba. Donald Trump elnök azt mondta, az Egyesült Államok további 5 000 katonát küld Lengyelországba, egy héttel azután, hogy a Pentagon lemondta a tervezett 4 000 katona telepítését az országba. Mark Rutte NATO főtitkára üdvözölte a lépést a külügyminiszterek svédországi találkozója előtt. Trump csütörtökön a Truth Social platformján írt, hogy a döntés az Egyesült Államok kapcsolatán alapul Karol Nawrocki lengyel elnökkel, akit tavaly az elnökválasztásokon támogatott. Nem adott további részleteket arról, hogy a további csapatok a korábbi tervezett telepítés részei-e, vagy egy másik művelet volt-e. A Fehér Ház az elmúlt hetekben jelezte, hogy az „America First” programjának részeként csökkenteni kívánja az európai állomásoztatott csapatok számát. Péntek reggel Rubio újságíróknak azt nyilatkozta: „Az elnök őszintén csalódott néhány NATO-szövetségesünk a közel-keleti műveleteinkre adott válaszuk miatt." „Addig is vannak más területek, ahol továbbra is együttműködünk" – tette hozzá „Ugyanakkor nyilvánvalóan az Egyesült Államoknak továbbra is vannak globális vállalásai, amelyeket teljesítenie kell az erők bevetése terén, és ez folyamatosan megköveteli, hogy újra átvizsgáljuk, hol helyezzük el a csapatokat – ez nem büntető dolog." A találkozó előtt a BBC megkérdezte Rubiot a megerősítetlen jelentésekről, miszerint az USA csökkentheti a rendelkezésre álló összes csapatlétszámot egy NATO-s ország elleni támadás esetén. Azt mondta, hogy „ezek közül néhány kérdést" a csúcson megvitatnak, hozzátéve, hogy Trump továbbra is nagyon a NATO-szövetségeseivel kapcsolatban.
Eredeti cikk megtekintése →