Orbán Anita Prágában: Zéró toleranciát hirdetünk a korrupció ellen, augusztus végéig rendezni kell az uniós pénzek ügyét
24.hu
2026-05-23 09:36
A Tisza nyereségét nem lehet egyetlen egyszerű indokkal magyarázni, nem egy csoda eredménye, hanem összetett politikai munkáé – így kezdte Orbán Anita felszólalását a prágai Globsec Forumon, az első nemzetközi konferencián, ahol már beiktatott külügyminiszterként vett részt. Hungary’s Big Comeback címmel futó beszédében elsősorban a TISZA választási eredményeiről, illetve a kampány során szerzett tapasztalatokról beszélt.
Kiemelte, milyen fontos szerepe volt az asszimetrikus politikai környezetben folytatott kampányban, hogy bizalmat építsenek az emberekben. A gyakorlat, amit választottak – a folyamatos, fizikai jelenlét a választópolgárok között – szerinte Európa-szerte tanulságos lehet.
Politikai mozgalomként idult, országos kampánygépezet lett belőle
– fogalmazott az önkéntesek bevonásával felépített működésről. A választások idején már több mint százezer önkéntesük volt, a Tisza szigetek között pedig külföldiek is akadtak, mondta el. A cél nemcsak a láthatóság volt, hanem a bizalomépítés.
Megértettük, hogy az emberek nem bíznak a politikai üzenetekben csak azért, mert sokszor látják ugyanazokat. Azokban a politikai üzenetekben bíznak, amiket valós emberekhez, helyi arcokhoz, konzisztens jelenléthez tudnak kötni.
Ahogy ő fogalmaz: 106 választókerületünk van, 106 helyi történetet építettünk fel. Minden jelölt új volt a politikában, állítja. A választások napján is nagy erőkkel vettek részt, önkéntesekkel, szavazói ellenőrökkel.
A Magyarországon is túlmutató üzenet a külügyminiszter szerint az:
A politikai bizalmat nem lehet kizárólag médiahatalommal helyettesíteni. Meg lehet éptíeni munkával, jelenléttel, a választókkal való találkozással, fegyelemmel, kapcsolatokkal, közösséggel.
A kampány ismertetése után Nicholas Vinocur, a Politico munkatársa kérdezte Orbán Anitát, rögtön meg is kérdezte az ukrán háborúról és arról az európai törekvésről, hogy Európa közvetlenül tárgyaljon Oroszországgal.
A külügyminiszter úgy fogalmazott, a választók egyértelműen letették a voksukat Európa mellett: a magyarok azt szeretnék, ha Magyarország visszatérne Európába, mondta. Abban is egyértelmű volt az üzenet, hogy az emberek a háború végét és stabilitást szeretnének.
Vinocur ezután az EU-s pénzek visszaszerzéséért tervezett lépésekről kérdezte.
Az előző kormány korrupciója miatt Magyarország sajnos sok EU-s forrástól elesett, 2 milliárd eurótól már véglegesen
– mondta a miniszter. A következő hónapokban a legfontosabb munka azzal kapcsolatos lesz, hogy Magyarország ismét hozzáfér majd bizonyos forrásokhoz. Jövő héten emiatt Brüsszelbe utaznak tárgyalni. Bizonyos feltételeknek meg kell felelni, hogy visszaszerezhessék az EU-forrásokat, Orbán Anita transzparens működést ígér.
Visszaállítjuk Magyarországon a jogállamiság intézményeit, az intézmények autonómiáját, a sajtó szabadságát, és abszúlút zéró toleranciát hirdetünk a korrupció ellen.
Augusztus 31-ig minden feltételnek meg kell felelni, hogy újraindulhasson az uniós pénzek folyósítása, amint ez sikerül, megindulhatnak a támogatások.
A teljes beszéd és interjú alább megtekinthető:
A Globsec Forumon lapunk is jelen volt, beszámoltunk Bajnai Gordon volt miniszterelnök nyitóbeszélgetéséről és a Mateusz Morawieczki korábbi lengyel miniszterelnök részvételével zajlott vitáról is.
Kapcsolódó
Bajnai: Az elmúlt 16 év az én életem és türelmem stressztesztje is volt, nem csak a jogállamé
Az idei Globsec Fórum felütése, hogy a krízis nem érkezik, hanem már itt is van. A kérdés az, hogy mit lehet vele kezdeni. Ezt próbálta megfejteni többek között Bajnai Gordon volt miniszterelnök és Ivan Krasztev politikatudós is.
The post Orbán Anita Prágában: Zéró toleranciát hirdetünk a korrupció ellen, augusztus végéig rendezni kell az uniós pénzek ügyét first appeared on 24.hu.