Hogy kaphatott vízumot egy körözött lengyel politikus? – demokrata képviselők kérik számon a külügyminisztert
Telex
2026-05-23 10:46
Két magasrangú demokrata képviselő, Gregory Meeks és James Raskin azt kérdezték Marco Rubio külügyminisztertől, hogy a helyettese valóban segített-e a körözött lengyel igazságügyi miniszter, Zbigniew Ziobro vízumkérelmének felgyorsításában –írja a Reuters.
A lap korábbi információi szerint Christopher Landau külügyminiszter-helyettesszemélyesen adott utasítást arra, hogy az amerikai külügyminisztérium konzuli szolgálata a budapesti amerikai nagykövetségen keresztül adjon vízumot a hazájában korrupcióval gyanúsított Ziobrónak, hogy a politikus az USA-ba menekülhessen Magyarországról. Forrásaik szerint újságíróknak járó vízumot kaphatott, és a Landau „nemzetbiztonsági okokkal” indokolta a vízum kiállításának sürgősségét.
A demokrata képviselők szerint ha mindez igaz, akkor ezek az események és döntések az Egyesült Államok törvényes bevándorlási eljárásainak súlyos megsértését és figyelmen kívül hagyását jelentik. Szerintük ha valóban így történtek a dolgok, akkor az USA eddig nem látott módon beavatkozott két NATO-szövetségese, Magyarország és Lengyelország belügyeibe.
A volt lengyel igazságügyi minisztert azzal gyanúsítják, hogy még a nacionalista Jog és Igazságosság (PiS) kormányzása idején igazságügyi miniszterként szervezett bűnözői csoportot alapított és irányított. A szervezet a gyanú szerint akár több mint 150 millió złotyt (12,7 milliárd forint) is elsikkaszthatott.
A korábbi lengyel igazságügyi miniszter jelenleg is körözés alatt áll Lengyelországban,januárban az Orbán-kormánytól kapottfeleségével együtt menedékjogot Magyarországon. Lengyel útlevelét érvénytelenítették, az amerikai vízumot a magyar kormány által biztosított menedékjoghoz járó okmányába kapta, de az EU-t Magyar Péter szerint egy másikschengeni országon át hagyta el. Ziobro korábban a lengyel médiánakmegerősítette, hogy az Egyesült Államokban tartózkodik, és hogy Magyar Péter beiktatása napján érkezett Amerikába. A lengyel exminiszter szándéka, hogy Amerikában marad, és „élvezi az amerikai szabadságot”, nyilatkozta akkor.