Megtörte a csendet Novák Katalin kabinetfőnöke: elárulta, ki kérte kifejezetten, hogy K. Endre kegyelmet kapjon - nyilvános a név
Blikk
2026-05-23 10:48
Újabb részletek láttak napvilágot K. Endre kegyelmi ügye kapcsán, amely az elmúlt évek egyik legvitatottabb politikai és jogi kérdése lett. Ezúttal Schanda Tamás, Novák Katalin volt kabinetfőnöke szólalt meg, aki több mint két év hallgatás után írásban válaszolt a 24.hu kérdéseire.
Járomi Zsuzsanna
Rovatvezető (Életmód)
Ezeket látta már?
A kegyelmi botrány néven elhíresült ügy,mint arról korábban beszámoltunk, abból robbant ki, hogy Novák Katalin akkori köztársasági elnök kegyelmet adott K. Endrének, a bicskei gyermekotthon volt igazgatóhelyettesének. K. Endrét azért ítéltek el, mert segített eltussolni a gyermekotthon igazgatójának súlyos tetteit. A döntés akkora felháborodást szült, hogy végül belebukott az államfő is.
Mint arról a napokban beszámoltunk, a botrány szinte új életre kelt az utóbbi időben, miután újabb aktái kerültek elő, melyek egy részének tartalmátMagyar Péter miniszterelnöksegített értelmezni a nyilvánosság előtt annak összetett szövege miatt. A mai napon pedigSulyok Tamás köztársasági elnöktette közzé a Sándor-palota üggyel kapcsolatos iratait. Akkora volt az érdeklődés, hogymég a hivatal oldala is lefagyott, nálunk azonban átpörgetheti a teljes dokumentációt.
Schanda szerint Balogh Zoltán többször is kérte a kegyelmet / Fotó: Fuszek Gábor
Schanda Tamás, aki 2022 és 2024 között Novák Katalin kabinetfőnökeként dolgozott, most először beszélt nyilvánosan a kegyelmi ügyről- írásban válaszolt a 24.hu kérdéseire.Schanda megerősítette, hogy Balog Zoltán többször is megkereste őt, és próbálta meggyőzni arról, hogy Kónya Endre ártatlan.„Balog püspök úr rendkívül határozottan érvelt, és többször is hangsúlyozta, hogy az igazságszolgáltatás hibázott az ügyben”– fogalmazott Schanda. Hozzátette, hogy Balog nemcsak személyesen, hanem írásban is próbált nyomást gyakorolni, hogy Novák Katalin államfőként kegyelmet adjon Kónyának.
„Balog Zoltán volt az, aki határozottan és nyomatékosan kérte, hogy K. Endre kapjon kegyelmet Novák Katalintól, mivel meggyőződése volt, hogy ártatlan – Balog Zoltán ezt számomra is többször jelezte. Mástól a Sándor-palotához nem érkezett javaslat K. Endre ügyében”– írta a 24.hu-nak.
Novák Katalin, aki 2022 óta töltötte be a köztársasági elnöki tisztséget, eddig nem kommentálta részletesen a kegyelmi ügyet. Az azonban köztudott, hogy az államfői kegyelem megadása az ő kizárólagos hatáskörébe tartozik, így minden ilyen döntés az ő személyes felelőssége. Schanda nyilatkozata alapján azonban úgy tűnik, hogy Novák nem hagyta magát befolyásolni.„Az elnök asszony mindig is a jogállamiság és az igazságosság elvei mentén hozta meg döntéseit”– írta Schanda, aki szerint Novák alaposan mérlegelte az ügy összes körülményét, mielőtt döntött volna.
Balog Zoltán szerepe az ügyben különösen érdekes, hiszen nemcsak egyházi vezetőként, hanem korábbi miniszterként is komoly befolyással bír. Schanda szerint Balog érvei főként arra épültek, hogy K. Endre ellen nem álltak rendelkezésre meggyőző bizonyítékok, és az ítéletet politikai nyomás is befolyásolhatta. Balog Zolrán hivatalosan nem kommentálta Schanda nyilatkozatát, de nemrégmegosztottaa 2024. február 16-i zsinati értekezleten elmondott beszédét, majd néhány perccel később egy újabb bejegyzésben reagálta hozzá érkező sajtómegkeresésekre.
„A sajtómegkeresésekre tekintettelszükségesnek látom megosztani annak a beszélgetésnek a linkjét, amelyben a nyilvánosság előtt számot adtam az ún. kegyelmi ügyben betöltött szerepemről. 2024. június 13. (777 interjú) Ennél többet ma sem tudok és kívánok elmondani erről az ügyről” – írta.
Balog Zoltán