← Vissza

news.bsdnet.hu

Trump iráni kalandja világszerte felpörgette villanyautó-eladásokat

Villanyautósok 2026-05-23 10:40
Sokan gondolják azt, hogy az iráni háború miatt megemelkedett olajáraknak, illetve az üzemanyag-ellátás körüli bizonytalanságnak köszönhetően az eddigieknél is gyorsabb fokozatra fog kapcsolni az elektromos átállás a világ járműpiacain. Akik adatokkal is szeretnék alátámasztani ezen véleményüket, most aránylag könnyű helyzetben vannak, hiszen szinte bármerre nézünk, szárnyaló elektromosautó-eladásokat láthatunk. Kezdjük a sortNorvégiával, ahol áprilisban csupán 31 benzines autó talált gazdára, miután az újautó-eladásokon belül 98,6%-os arányt értek el a tisztán elektromos modellek. Ez a valaha volt legmagasabb arány, ami már csak azért is figyelemre méltó eredmény, mert januárban csökkentették a villanyautók után igénybe vehető adókedvezményeket. A Skagerrak tengerszoros túloldalán,Dániábanis erős hónapot zárt az elektromos hajtáslánc: az eladások közel 82%-át már ez a kategória adta. A hagyományos autókat mostanra már  jóformán csak a cégek vásárolják, a magánszemélyek 96%-a ugyanis tisztán elektromos autót választott. Egy másik tengerszoros mentén is az új technológiára szavaznak a vásárlók a pénztárcájukkal.Szingapúrbanaz áprilisi eladásokból 69%-os arányt hasítottak ki maguknak az elektromos autók – amelyeknek közel a fele a BYD logóját viselte. Mint a régióban oly sok helyen, a városállamban is a kínai gyártók jelentik az elektromos átállás hajtóerejét. Az olyan márkák, mint a GAC és a Chery, valamint az újonnan belépő Zeekr és Xpeng együttesen a piac jelentős részét hódították meg, gyakran megelőzve a régóta jelen lévő európai és japán márkákat is. Kínábana tisztán elektromos autók piaci részesedése áprilisban elérte a 42%ot, ha pedig a hibrideket is hozzáadjuk, akkor máris 61%-nál tart az összefoglaló néven „új energiás járműveknek” nevezett kategória. Az új energiás járműveknek piaci részesedésének változása Kínában. Kép: Cnevpost Mivel Kína a világ autógyára, ezért aligha meglepő, hogy éves alapon az elektromos autók exportja is 112%-kal ugrott meg a múlt hónapban. Az export egy jelentős részeThaiföldönkötött ki. A kínai elektromosautó-óriás, a BYD kapta a legtöbb megrendelést az április elején megrendezett bangkoki autókiállításon, ezzel először előzte meg a Toyotát. A top 10 márka közül egyébként hét kínai volt. Indonéziábanis megnövekedett a kereslet a kínai EV-k iránt. A BYD megduplázta eladásait és a márkák rangsorában a dobogó harmadik fokára lépett áprilisban. „Az emberek rendkívül magas üzemanyagköltségekkel küzdenek. Ha elektromos járműre váltanak, a megtakarítás rendkívüli mértékű” – ismertette a helyzetet Tan Kim Piauw, az Indomobil, egy helyi autógyártó vezérigazgatója. Az első negyedévben az új autók 15%-a volt tisztán elektromos, így Indonézia alig van lemaradva Európától, ahol körülbelül 20% ez az arány. Indiábanaz újonnan forgalomba helyezett járművek többsége kétkerekű, éppen ezért üdvözlendő, hogy áprilisban az új motorkerékpárok 62%-a már elektromos volt. Kínában gyakorlatilag néhány év alatt lezajlott a szegmens elektromosítása, most pedig India is a gyorsítósávba sorolt, ami jót fog tenni a zsúfolt nagyvárosok levegőminőségének. Írországbanugyanekkor megduplázódtak az eladások, 22%-ra repítve a kipufogó nélküli autók arányát, de azEgyesült KirályságbanésFranciaországbanis 50%-ot meghaladó növekedést könyvelhetett el a tisztán elektromos autók eladása, ami 26%-os piaci részesedést eredményezett a Csatorna mindkét partján. Úgy tűnik,Németországsem szeretne lemaradni, itt 41%-os növekedéssel szintén 26%-os arányt értek el az elektromos autók. Érdemes még megemlítenünkOlaszországot, ahol megduplázódtak az eladások tavalyhoz képest, igaz, a bázis nem volt túl magas. Persze lehetne találni ellenpéldákat is a növekedésre, de a globális trend egyértelmű: egyre többen akarnak elektromos autóra váltani.
Eredeti cikk megtekintése →