← Vissza

news.bsdnet.hu

Óriási robbanással pusztult el a Starship a legutóbbi tesztjén - videó

Raketa 2026-05-23 21:27
A SpaceX a tegnapi napon (magyar idő szerint ma éjjel 00:30-kor)útjára indítottaa Starship V3-as verzióját, aminek első repülése, a Flight 12 teszt, nem teljesen hiba nélkül, de a SpaceX szerint mégis sikeresen zárult - a repülés végén mindkét fokozat az óceánban végezte. Ahogy az a tesztről készült videóból, és a SpaceXleírásábólis kiderül, az űrhajó útját több olyan esemény is nehezítette, ami nem volt benne a tervekben, viszont a Starship elérte az űrt, kiengedte a rakományát, és visszatért nagyobb probléma nélkül, a mérnököknek pedig így lehetőségük nyílt az új dizájn vizsgálatára. A repülési teszt elején a Super Heavy mind a 33 Raptor 3 hajtóműve működésbe lépett, viszont az emelkedés során az egyik hajtómű leállt. Az úgynevezett hot-staging művelet során (amikor a Super Heavy booster és a Starship felső fokozat elvált egymástól) a Starship felső fokozata begyújtotta hat Raptor hajtóművét, majd egyedül folytatta útját az űr felé. A Super Heavy az eredeti tervek szerint sem tért volna vissza a kiindulási pontra a torony mechanikus karjaiba (ahogy több korábbi teszten történt a boosterrel), hanem a Mexikói-öböl területén landolt volna az óceánban, de a gyorsítófokozat visszatérési (boostback) hajtóműgyújtása csak részben valósult meg, ezért végül a vízre érkezés a vártnál sokkal keményebbre sikerült. A Starship emelkedés közben elvesztett egy Raptor hajtóművet - vagyis az egyik hajtóműve nem működött a hatból - , de így is elérte a kijelölt célmagasságot, kiengedte a magával szállított műholdakat, majd visszatért a légkörbe, próbára téve a hőpajzsot és más berendezéseket. “A Starship visszatért a Föld légkörébe, és sikeresen gyűjtött kritikus adatokat a hőpajzs teljesítményéről, valamint a szerkezeti szilárdságról.” - számolt be a tesztről a SpaceX. A repülés utolsó perceiben az űrhajó végrehajtott egy olyan manővert, amivel szimulálta a jövőbeli, Starbase-re visszatérő küldetések repülési pályáját, ezután pedig a Starship a négy vezérsíkja segítségével önállóan navigált az Indiai-óceánban kijelölt becsapódási zónába, ahol a tervezett három helyett két Raptor hajtómű segítségével landolt. A robbanás most sem maradt el: a Starship 39 a vízre érve eldőlt, és búcsúzóul hatalmas lángcsóvával szakadt darabokra. A SpaceX a Raptor hajtóművek és a teljes Starship jelentős változtatásai után sikerként könyvelte el a Flight 12 tesztet, elvégre az űrhajó elérte az űrt, és nagyjából teljesítette a feladatait. A SpaceX-re az elkövetkező időkben nagy kihívások várnak, mivel a közelgő Artemis-4 misszióhoz, amelynek során már legénység érkezik a Holdra, a Starshipet is igénybe fogják venni a tervek szerint, de addig még rengeteg lépést kell megtenni: demonstrálni kell, hogy az űrhajó képes a Föld körüli pályára állásra, meg kell tankolni az űrben a Starshipet egy másik Starship segítségével, és persze el kell jutnia a Holdra, hogy bizonyítsa a holdi landolásra való alkalmasságát, mielőtt embereket visz az égitestre. Az Artemis-4 missziót pedig 2028-ra időzítették, vagyis mindössze két év van hátra a küldetésig, a SpaceX többek között ezért is igyekszik gyakran tesztelni a hatalmas űrhajót - bár a cég mindig is eltérő filozófiát képviselt, mint például a NASA, és alapvetően a prototípusok minél előbbi és gyakori próbáját tartja ideálisnak (még ha azok tökéletlenek és meg is semmisülnek) ahhoz, hogy a kellő javításokat és fejlesztéseket gyorsabban tudják kivitelezni. (Fotó: SpaceX) Bár először műszaki probléma lefújták, később mégis sikerült fellőni a történelem legnagyobb és legerősebb rakétájátA tesztrepülést egy nappal korábban műszaki probléma miatt elhalasztották
Eredeti cikk megtekintése →