← Vissza

news.bsdnet.hu

Hány fokra állítsuk a klímát nyáron? 35 fokban kukulunk meg, de erre figyelmeztet a szerelő

Kiskegyed 2026-05-23 21:30
Ez az ideális hőmérséklet a klímához a nagy melegben, jobban hűt és még az áramon is sprólhatsz! Ezt javasolják a szerelők 30 fok feletti kánikulában. Kiskegyed-információ Nagy időjárás-változás közeleg Európa felé, amely május utolsó heteiben az évszakhoz képest szokatlanul magas hpmérsékletet eredményezhet. A meteorológusok egy úgynevezett hőkupola kialakulására figyelmeztetnek, amely gyakran hosszú hőhullámokat és rendkívül fülledt napokat okoz. A Severe Weather Europe beszámolójaszerint Északnyugat-Afrika fölött erős magasnyomású légköri képződmény alakul ki, amely fokozatosan Nyugat- és Közép-Európa felé terjed. Ez a rendszer egyfajta kupolaként működik: bent tartja a meleg levegőt, és tovább fokozza a felmelegedést, emiatt aszakemberek jelentős hőmérséklet-emelkedésre számítanak. A közelgő forróság miatt sokan bekapcsolják majd alégkondit, a szakértők azonban figyelmeztetnek: a túl alacsony hőmérséklet nem a legjobb megoldás. Bár a nagy hőségben csábító lehet a lakást vagy az irodát szinte „hűtőszekrénnyé” varázsolni, ez a használatjelentősen növelheti az energiafogyasztást,és túlterhelheti a berendezést is. Elizabeth Shavers szakértő, akit aReal Simple portál kérdezetta témáról, elmondta: nagy hőség idején az optimális hőmérséklet valójában nem olyan alacsony, mint ahogy azt sokan elképzelik. Az amerikai Energiaügyi Minisztérium ajánlása szerinthőhullám idején a klímát 24 és 26 Celsius-fok közé érdemes állítani.A szakértők ugyanakkor hangsúlyozzák: nincs mindenkire érvényes szabály, a legfontosabb, hogy mindenki olyan hőmérsékletet találjon, amely kellemes számára anélkül, hogy feleslegesen túlhűtené a helyiséget. Shavers szerint a legfontosabb a stabil hőmérséklet fenntartása, nem pedig az, hogy a termosztátot hirtelen a lehető legalacsonyabb fokra állítsuk, amint megérkezik a kánikula. Légkondi Fotó: Northfoto A szakértő szerint sokan tévesen azt hiszik, hogy egy helyiség gyorsabban lehűl, ha a klímát nagyon alacsony hőmérsékletre állítják.„Az egyenletes hőmérséklet megakadályozza a készülék túlterhelését, segít energiát spórolni, miközben a helyiség továbbra is kellemes marad”– magyarázta Shavers a Real Simple magazinnak. Hozzátette:ha valaki 18 fokra állítja a klímát,az nem hűti le gyorsabban a lakást, mint például a 23 fokos beállítás.Csupán az energiafogyasztás nő meg,és a készülék is jobban terhelődik. Az Energy Star program további tanácsokat is ad arra, hogyan lehet nyáron csökkenteni az áramfogyasztást. Az egyik ajánlás szerint éjszakára vagy amikor nincs otthon senki, érdemes néhány fokkal magasabbra állítani a klímát. Hasznos lehet az időzített bekapcsolás funkció is, amely fokozatosan hűti le a lakást, mire a család hazaér vagy felébred. A szakemberek szerint a rendszeres karbantartás is rendkívül fontos, beleértve a szűrők tisztítását és az éves szervizelést, mert a jól karbantartott készülék hatékonyabban működik és kevesebb energiát fogyaszt. Kapcsolódó:Mikor és hogyan kell klímát tisztítani? Légkondi Fotó: Northfoto A klíma helyes használata mellett más módszerek is segíthetnek a hőhullám idején. A szakértők azt javasolják, hogy a nap legmelegebb időszakában tartsuk lehúzva a redőnyöket és a függönyöket, főleg a napos oldalon. A Real Simple cikke szerint a nem kívánt meleg akár 40 százaléka az ablakokon keresztül jut be az otthonokba, ezért az árnyékolás jelentősen segíthet a kellemesebb hőmérséklet fenntartásában. A ventilátorok szintén javíthatják a levegő áramlását és frissítőbb érzetet adhatnak anélkül, hogy tovább kellene hűteni a helyiséget. A szakemberek azt is ajánlják, hogy a legmelegebb órákban lehetőleg ne használjunk sütőt vagy ruhaszárítót. Kapcsolódó:Figyelmeztetnek a szakértők: ezt sokan elrontják a klímával – és súlyos ára lehet Érdemes ellenőrizni az ajtók és ablakok szigetelését is, hogy a hűvös levegő bent maradjon a lakásban. A klíma kültéri egységét is tisztán kell tartani, és el kell távolítani körülötte a leveleket, port vagy növényeket, amelyek akadályozhatják a levegő áramlását. Az egyre magasabb villanyszámlák és a gyakoribb szélsőséges időjárás miatt a klímaberendezések helyes használata ma fontosabb, mint valaha. A szakértők szerint a legjobb megoldás az egyensúly megtalálása: olyan hőmérséklet kialakítása, amely kellemes, energiatakarékos, és közben a készüléket sem terheli túl a nyári forróságban. Via dnevno.hr Most jött! Emberi hiba okozhatta a tiszaújvárosi robbanást, nyomozást indított a rendőrség Ebbe menekítik most a pénzüket a magyarok – tömegek kaptak rá erre az adómentes befektetésre Megrázó vallomás! Szétosztaná vagyonát az idős magyar művész: „Megbántam, ezért úgy döntöttem, hogy adni akarok az embereknek” A magyar szívtipró sztár a plusz kilói miatt bántotta a feleségét: lerombolta az önbizalmát Óriási fordulat jöhet Magyarországon: rengeteg uniós pénz szabadulhat fel Tragédia! 82 ember halt meg a robbanásban, nagy erőkkel keresik a túlélőket Sulyok Tamás elhagyta az országot a kegyelmi botrány iratainak nyilvánosságra hozatala után Utolsó sóhajáig méltósággal tűrte a betegséget: Siófokon aludt el örökre az imádott magyar színésznő Tragédia! Karambolozott az ismert színész, a kórházból már csak a gyászhírt tudták közölni Külföldön hunyt el Scherer Péter: akár ennyibe is kerülhet a családnak a hazaszállítás Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a hírlevelünkreitt.
Eredeti cikk megtekintése →