← Vissza

news.bsdnet.hu

És akkor ledarálják Orbán Viktor miniszterelnöki álmait

HVG 2026-05-24 06:00
Beadta az új kormánypárt az első törvényjavaslatait, miközben rohamtempóban nézik át, milyen állapotban került hozzájuk az ország irányítása, hol van szükség kármentésre, és elkezdtek érkezni a hitelminősítők üzenetei is. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója. Aki azt hiányolta, hogy az új kormányunk sok szimbolikus intézkedése után mikor jön már konkrét jogalkotás, az megkaphatta, amire vágyott. A pünkösdi hosszú hétvége utáni kedd-szerdára összehívták a parlamentet, addig is beadták az első törvényjavaslatokat, és nem is kispályáztak ezekkel. Alegelső indítvány szerintahogy a kampányban ígérték, nyolc évben maximalizálják a miniszterelnöki megbízatás időtartamát. Megszüntetik a közérdekű vagyonkezelő alapítványokat – ezek az intézmények biztosítottak eddig lehetőséget arra, hogy a fideszes kétharmad kiszervezze az állam pénzét és feladatait a saját kinevezettjeinek –, a feladataikat az állam veheti vissza, ha átmegy a javaslat. És kiveszik az alkotmányból azt a két mondatot, amely megalapozta a szuverenitásvédelminek nevezett hivatal létezését, vagyis megteremtik a jogi lehetőséget a hivatal beszántására. Benyújtottak egy olyan törvényjavaslatot is, amellyelfelfüggesztik a devizahiteles pereket és végrehajtásokat– ezt eredetileg a kormányzásuk első napjára ígérték, de ha csak ennyi csúszás lesz minden más ígéret megvalósításában is, azt azért a legtöbben simán elfogadnák. Az elmúlt időszak botrányos ügyeit pedig vizsgálóbizottság elé viszik, amely előtt kötelező lesz a beidézettek megjelenése. Ehhez kapcsolódóan nyilvánosságra hozták a kegyelmi ügy dokumentumait is. Abban, amit először a kormány közzétett, sok újdonság nem szerepelt ahhoz képest, amit már 2024-ben tudni lehetett, aSándor-palota dokumentumaibanannál inkább: Novák Katalinnaka saját jogi igazgatósága sem javasolta,hogy kegyelmet adjon. A Pénzügyminisztérium egészen csöndes volt eddig más tárcákhoz képest, ami nem is csoda, hiszen ott a teljes 2026-os költségvetést kell sorról sorra átnézni, hogy az egészet átírhassák. Jókora aknák lehetnek, ebből az elsőket már be is mutatták: kiszivárgott egy dokumentum, amely szerintnincs meg az átadás-átvételnél 286 milliárd forint,a gyorsforgalmi úthálózat, a Budapest–Belgrád-vasútvonal és az iváncsai iparvágány pénzei is részben hiányoznak a költségvetés táblázataiból. A gazdasági és energetikai tárca a benzinválság miatt kell, hogy rohamtempóban dolgozzon. Miközben a szakértőkhetekben mérik, mennyi idő múlva jöhet egy globális energiahiány, a magyarok pediga válságra ügyet sem vetve veszik a benzint, a kormányunka stratégiai készlettel trükközve próbálja azt elérni,hogy az ársapkát se kelljen azonnal eltörölni és ne is fogyjon ki a benzin; ennek az ára az lesz, hogy a következő években normál helyzetben is pár forinttal drágább lesz az üzemanyag. Elindult a kármentés a közlekedési minisztériumnál is, ahol első körbenosztrák vonatok bérlésével oldják meg, hogy ne omoljon össze a MÁV a nyáron, de ennélsokkal nagyobb feladatok is jönnek majda következő években. Bóna Szabolcs agrárminiszternek azért lett sürgős dolga, mert az ukrán agrártermékek behozatali tilalmát eddig veszélyhelyzeti rendelet szabályozta, de amikor az elvesztette a hatályát, nem rendezték a helyzetet, a miniszter most azt ígérte, hogyvisszaállítják a behozatali tilalmat.Gajdos László az azbesztes anyagot szállító osztrák céggel egyezett meg, hogy nem küldenek Magyarországratöbb azbeszttartalmú terméket, a miniszterelnök pedig az osztrák kancellárral tárgyalt ugyanebben a témában arról, hogy a végén aszennyező fizet elvet fogják alkalmazni. Budapest vezetőinek pedigegy újabb befizetendő tételre adott 60 nap haladékot adott a kormány– Magyar Péter azt elmondta, hogy a szolidaritási adót be kell fizetni, de a részletekről még tárgyalni fognak. Az új kormány beiktatására vártak a hitelminősítők is. A Moody’s indította el Magyarország május-júniusi értékelési körét, a következő hét hétben jön a két másik nagy minősítő is. Az ország állapota olyan, hogy ha csak a nyers gazdasági számokat látnánk, volna esély egy leminősítésre,de azt a hitelminősítők is tudják, hogy nem pár nap alatt lehet csodát várni az új kormánytól. Az üzenetek így is egyértelműek:az EU-pénzek minél nagyobb részének hazahozataláraés a költségvetés rendbetételére is szükség lesz, hogy a következő, novemberben induló minősítési körben ne kapjunk rosszabb besorolást. Erre utalt az Európai Bizottság is a friss előrejelzésében:súlyos egyensúlyi problémáink vannak, az EU-pénz javíthat a helyzeten. A testület úgy számol, hogy 6,2 százalékos lehet a költségvetési hiányunk (az eredeti cél 3,9 volt, az Orbán-kormány idején szóban módosított már 5, Magyar Péter pedig azt mondta egy hete, hogy amilyen állapotban átveszik az államkasszát, beavatkozás nélkül 6,8 is lehetne). A HVG-nek Balog Ádám, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke beszélt arról, mit várnak a kormánytól. Mint mondta,örvendetes, hogy a Tisza Párt prioritásként kezeli az uniós források megszerzését,de fontos, hogy a pénzeket ne csak áttolják a rendszeren, hanem jól költsék el. Ahhoz pedig, hogy a közepes fejlettség csapdájából kitörjön az ország, tőkebefektetők is kellenek. Lakáspolitikai szakértők is elmondták, mit szeretnének: azOtthon Start programbana korábbinál ugyan jóval több fiatal vásárolt lakást, de már a rászorulókat támogató politikára is szükség volna. A hét képe: halálos áldozatot követelő robbanás történt a Mol tiszaújvárosi gyárában. Az első vizsgálatok azt mutatták ki, hogyüzemi baleset történta vegyipar egyik legveszélyesebb feladatának számítóolefingyártáshozkapcsolódóan. A kormányváltás egyik szemmel látható jele az, hogya Metropol már nem jelenik meg, sőt, nemcsak a kék plakátok tűntek el, hanemBalásy Gyula luxusházának építkezése is leállt. Eközben persze sokkal kevésbé észrevehető, de szintén nagyon fontos háttérmunka is zajlik, a minisztériumokban rohamtempóban nézik át, milyen dokumentumokat és kötelezettségeket kaptak az Orbán-kormánytól. Az egyik legizgalmasabb ezek között az, hogy mit szeretne kezdeni az új kormányzat a magántőkealapokkal. 2013 és 2026 márciusa között mintegy 2645 milliárd forintnyi közpénz talált gazdára tőkealapokon keresztül. Hogy a valódi tulajdonosok kik, azt elvileg júliustól kellene nyilvánosságra hozni, de az Orbán-kormány felemás módon teljesítette ezt a kötelezettségét, úgyhogyaz már Magyar Péteréken múlik, hogy tisztázza, ki férhet hozzá az adatokhoz, és ehhez milyen procedúrán kell átesni. A Magyar Fejlesztési Bank egyik vezetője pedig azt mondta: a legnagyobb kedvezményezettnek tűnő Tiborcz–Mészáros-kör menedzserei annak idejénírásban elfogadták,hogy jogszabályváltozás esetén akár át is adják az érintett magántőkealapok irányítási jogait az államnak. De nem csak ilyen ügyek miatt kell foglalkozni az előző kormány örökségével. A HVG ezen a héten mutatta be, hogy Lázár János még a kampánybanmilliárdos károkat okozott a MÁV-nak, mert főként fideszes vezetésű önkormányzatoknak sorra engedte el a (már a MÁV-csoporthoz tartozó) Volánbusszal szembeni tartozásait, közben pedig új vállalásokra kényszerítette az üres kasszájú állami céget. Az pedig nem állami, de így is az egész magyar gazdaságot befolyásoló ügy, hogy kiderült, Matolcsy Ádám az MNB alapítványa utánaz MBH Bankot is megkárosíthatja. A volt jegybankelnök fiának és üzleti körének ügyletei kormányváltás nélkül zárt körön belül maradhattak volna, most viszont a vagyon visszaszerzése jogilag nehéz feladat lesz. Búcsú nélkül távozhat az orosz gáz és olaj Európából.Az Ukrajna elleni támadás megindítása előtt még évi 153 milliárd köbméter gázt szállítottak az oroszok Európába, mostanra ennek alig a tizede maradt, a korábbi négy csővezetékükből már csak egy működik, az orosz nyersolaj aránya az európai importban pedig a 2021-es 26 százalékról 1,8 alá esett, ez Szlovákiát és Magyarországot jelenti. Az orosz állam terve most az, hogy Ázsia felé fordulnának, de kérdés, ez mennyire könnyen megvalósítható. Az iráni háború okozta energiaválság segít nekik, de a térségben ma már elsősorban Kína akarata érvényesül. A Győr nyerte a labdarúgó NB I-et, ami egyben azt is jelenti, hogy 2018 óta először nem a Ferencváros a magyar bajnok. Az anyagi lehetőségek szempontjából a magyar mezőnyből kiemelkedő FTC részbenegy nagyon furcsa pénzügyi döntés miatt bukhatott:annyira ragaszkodott az öt magyar játékos szerepeltetéséért jár, két részletben összesen 1,1 milliárd forintos bevételhez, hogy emiatt lecsúszott annak a nagyjából 5 milliárd forintnak a lehetőségéről, ami egy potenciális Bajnokok Ligája-szereplés és az Európa Liga közti különbség. Egy piaci körülmények között működő cégnél nem nagyon volna kérdés annak a vezetőnek a sorsa, aki egymilliárd forintért feláldoz ötmilliárdot, de piaci állapotokról természetesen szó sincs. Nemrég derült ki, hogy 2024-ben a klub egy titkos kormányhatározattal 7,2 milliárd forintot kapott az államtól, az Orbán-kormány pedig egyik utolsó döntésével engedélyezte, hogy az FTC átütemezze az állam felé fennálló adósságát. A május 28-i közgyűlés egyik izgalmas kérdése lehet, mit gondol a sportolókból és edzőkből álló klubtagság arról, hogy Kubatov Gábor elnök politikai beágyazottsága elveszett. Nyitókép: HVG / Reviczky Zsolt Átadható-e az értékesíteni kívánt termék az ügynökcégnek? Megszerzi-e az ügynök a termék tulajdonjogát? Egyszerűsített foglalkoztatás esetén kell-e munkaszerződést kötni? Vagy elég a jelenléti ív vezetése? Érdemes mielőbb áttekinteni a szabadság kiadására vonatkozó szabályokat. Nem egyszerű vezetői segédlet, hanem a megbízható árbevétel- és eredménykimutatás egyik alapfeltétele. „Érdekes kísérlet lenne, ha a matematika tanterv összeállításában részt vehetnének olyanok is, akik nem matematikát tanítanak.” Leengedett ablaknál, az autóból kiikönyökölve hasított az autópályán.
Eredeti cikk megtekintése →