← Vissza

news.bsdnet.hu

Huszonhárom embert állítottak elő az erőszakba torkollott belgrádi tüntetéssel összefüggésben

Index 2026-05-24 08:36
Huszonhárom embert állított elő a szerb rendőrség a belgrádi kormányellenes tüntetés után kirobbant összecsapások miatt – közölte szombat késő este Ivica Dacsics szerb belügyminiszter, hozzátéve: több rendőr is megsérült az incidensekben. A tárcavezető a sajtótájékoztatóján elmondta, a rendőrség csak minimális kényszerítő eszközt alkalmazott, és kizárólag azután avatkozott be, hogy atüntetőkmegtámadták az egyenruhásokat. A belügyminiszter tájékoztatása szerint 20 óra 20 perc körül a tiltakozás „szélsőséges résztvevői” áttörtek egy védőkordont és rátámadtak a rendőrökre. A rendőri egységeknek és a csendőrségnek csak egy órával később sikerült visszaszorítani a tömeget. Ivica Dacsics közölte, hogy a rendőröket pirotechnikai eszközökkel, kövekkel és palackokkal dobálták meg, egyesek pedig csatornafedeleket is felszedtek, hogy azokat a rendőrök felé hajítsák. Elmondása szerint több résztvevő sállal és pólóval takarta el az arcát. 192.RS (@192_rs) által megosztott bejegyzés A miniszter szerint a támadók célja az volt, hogy összecsapást provokáljanak ki a rendőrséggel, valamint a politikai ellenfeleikkel. Hangsúlyozta: mindenkit, aki részt vett a rendőrök elleni támadásban, azonosítani fognak, és törvényes eljárás indul ellenük. Ivica Dacsics kitért arra is, hogy a közrend késő estére helyreállt, és a város nagy részén újraindult a forgalom. A szerb főváros egyik legfontosabb csomópontján, a Slavija téren szombaton több tízezren gyűltek össze előrehozott választásokat és Alekszandar Vucsics szerb köztársasági elnök 14 éve tartó hatalmának végét követelve. A nagygyűlés nagyrészt békésen zajlott, később azonban fiatalok csoportjai csaptak össze a rendőrökkel – számolt be róla az MTI. A szerbiai tiltakozások azt követően kezdődtek el, hogy 2024. november elsejénleszakadtaz újvidéki vasúti pályaudvar előtetője,tizenhatember halálát okozva. Sokan a kormányzati korrupciót és az állami infrastrukturális kivitelezésekben tapasztalható hanyagságot okolták a tragédiáért. A tiltakozást egyetemi hallgatók vezetik, és másfél év alatt többször több városban is tízezrek vonultak utcára Alekszandar Vucsics szerb köztársasági elnök távozását éselőrehozott választásokatkövetelve. Kövesse az Indexet Facebookon is!
Eredeti cikk megtekintése →