Huszonhárom embert állítottak elő az erőszakba torkollott belgrádi tüntetéssel összefüggésben
Index
2026-05-24 08:36
Huszonhárom embert állított elő a szerb rendőrség a belgrádi kormányellenes tüntetés után kirobbant összecsapások miatt – közölte szombat késő este Ivica Dacsics szerb belügyminiszter, hozzátéve: több rendőr is megsérült az incidensekben.
A tárcavezető a sajtótájékoztatóján elmondta, a rendőrség csak minimális kényszerítő eszközt alkalmazott, és kizárólag azután avatkozott be, hogy atüntetőkmegtámadták az egyenruhásokat. A belügyminiszter tájékoztatása szerint 20 óra 20 perc körül a tiltakozás „szélsőséges résztvevői” áttörtek egy védőkordont és rátámadtak a rendőrökre. A rendőri egységeknek és a csendőrségnek csak egy órával később sikerült visszaszorítani a tömeget.
Ivica Dacsics közölte, hogy a rendőröket pirotechnikai eszközökkel, kövekkel és palackokkal dobálták meg, egyesek pedig csatornafedeleket is felszedtek, hogy azokat a rendőrök felé hajítsák. Elmondása szerint több résztvevő sállal és pólóval takarta el az arcát.
192.RS (@192_rs) által megosztott bejegyzés
A miniszter szerint a támadók célja az volt, hogy összecsapást provokáljanak ki a rendőrséggel, valamint a politikai ellenfeleikkel. Hangsúlyozta: mindenkit, aki részt vett a rendőrök elleni támadásban, azonosítani fognak, és törvényes eljárás indul ellenük. Ivica Dacsics kitért arra is, hogy a közrend késő estére helyreállt, és a város nagy részén újraindult a forgalom.
A szerb főváros egyik legfontosabb csomópontján, a Slavija téren szombaton több tízezren gyűltek össze előrehozott választásokat és Alekszandar Vucsics szerb köztársasági elnök 14 éve tartó hatalmának végét követelve. A nagygyűlés nagyrészt békésen zajlott, később azonban fiatalok csoportjai csaptak össze a rendőrökkel – számolt be róla az MTI.
A szerbiai tiltakozások azt követően kezdődtek el, hogy 2024. november elsejénleszakadtaz újvidéki vasúti pályaudvar előtetője,tizenhatember halálát okozva. Sokan a kormányzati korrupciót és az állami infrastrukturális kivitelezésekben tapasztalható hanyagságot okolták a tragédiáért. A tiltakozást egyetemi hallgatók vezetik, és másfél év alatt többször több városban is tízezrek vonultak utcára Alekszandar Vucsics szerb köztársasági elnök távozását éselőrehozott választásokatkövetelve.
Kövesse az Indexet Facebookon is!