← Vissza

news.bsdnet.hu

RMDSZ-es válasz a soviniszta támadásra: a magyar adófizetőknek is joguk van műemlékeikhez

Mandiner 2026-05-24 12:32
Élesen reagált Csoma Botond RMDSZ-es politikus Dan Tanasă AUR-os parlamenti képviselő kijelentéseire, miután a magyarellenes megnyilvánulásairól ismert politikus bírálta a gyimesbükki Rákóczi-vár felújítását. Tanasă szombati Facebook-bejegyzésében aztsérelmezte, hogy közpénzből újítottak fel egy olyan történelmi épületet, amelyet ő a monarchia időszakához kötött, és ezt nem a tolerancia, hanem a„szolgalelkűség”jelének nevezte. Csoma Botond közösségi oldalán kemény hangnemben válaszolt a magyarellnes politikusnak. Bejegyzésében azt írta: a gyimesbükki Rákóczi-vár nem Tanasă magántulajdona, hogy ő döntse el, fel lehet-e újítani vagy sem. Az RMDSZ-es politikushangsúlyozta, hogy a romániai magyarok ugyanúgy adófizető polgárai Romániának, ezért joguk van ahhoz, hogy az általuk is lakott régiók műemlékei megújuljanak: „Ide figyelj, te otromba, sovén Tanasă!A gyimesbükki Rákóczi-vár nem a te magántulajdonod, hogy te döntsd el, hogy felújításra kerül vagy sem! A romániai magyarok ennek az országnak az adófizetői, úgyhogy joguk van ahhoz, hogy felújításra kerüljenek az általuk is lakott régiókban található műemlékek! Te meg úgyis a történelem szemétdombjára kerülsz előbb-utóbb, ahol várnak rád a többi, már odakerült sovén pajtásaid. Csak idő kérdése!” A vita előzménye, hogy május végén hivatalosan is átadták a felújított gyimesbükki Rákóczi-várat. Az építésének 400. évfordulójára megújult erődítmény széles körű összefogással és az Országos Beruházási Társaság támogatásával nyerte vissza méltó állapotát. A műemlék hivatalosan immár Bethlen-Rákóczi-vár néven ismert, avatásán több száz érdeklődő, valamint egyházi és világi méltóságok vettek részt. A Rákóczi-vár körüli feszültséget tovább erősítette, hogy a csíksomlyói búcsú napján Mihai Tîrnoveanu, a Calea Neamului nevű szélsőséges román szervezet vezetője is a helyszínről üzent a magyaroknak. A román zászlóval készült bejegyzésben azt írta a Csíksomlyóra tartó magyaroknak, hogy Gyimesbükkön „nincs semmilyen határ”, hanem„ez itt Bákó, Románia”.
Eredeti cikk megtekintése →