← Vissza

news.bsdnet.hu

35 fok Bretagne-ban, 37 fok Spanyolországban: Sokkoló hőséggel indult a nyár Nyugat-Európában

Agroinform 2026-05-24 12:31
Rendkívüli hőség érte el Franciaország területét: a szokásosan 18–20 fokos májusi időjárás helyett szinte országszerte nyárias forróság alakult ki. Az Atlanti-óceán partvidékén is 34 fokot mértek, míg a hagyományosan hűvösebb breton városban, Brestben 33 fokig emelkedett a hőmérséklet. A dél-franciaországi Capbretonban pedig35,2 fokos rekordszületett. Töltsd le az Agroinform mobilapplikációtAndroidravagyiOS-re, hogy útközben is elérd a friss híreket, az időjárást és az apróhirdetéseket. Patrick Gallois,a francia meteorológiai szolgálat szakembere szerint ilyen intenzív és tartós májusimelegetkorábban még nem tapasztaltak. – Májusban ilyet sosem láttunk. Korán érkezett, intenzív és tartós – fogalmazott. A szakértők szerint nemcsak a rendkívüli hőség számít figyelmeztető jelnek, hanem az is, hogyközvetlenül előtte az átlagosnál hűvösebb időjárás jellemezte az országot.A kutatók úgy látják:azéghajlategyre instabilabbá válik, és gyorsabban váltakoznak a szélsőséges időjárási helyzetek. A forró levegő Észak-Afrika felől érkezett Európába. Először az Ibériai-félszigetet érte el, ahol Spanyolország több térségében 37 fokot mértek, majd a légköri áramlások miatt a meleg hosszabb időre Franciaország fölött rekedt. A szakemberek szerint az ország átlaghőmérséklete a 20. század óta több mint két Celsius-fokkal emelkedett, és afelmelegedésüteme 2000 után tovább gyorsult. A hőhullámok egyre gyakoribbak: az elmúlt 21 évben ez már a negyedik jelentős májusi hőségperiódus volt. Davide Farandaklimatológus, a Francia Nemzeti Tudományos Kutatóközpont kutatója szerint a változások hátterében több tényező állhat, köztük a gyorsabban váltakozó légnyomási rendszerek, a hó korábbi olvadása és a talaj kiszáradása. A szélsőséges időjárás nemcsak az emberek komfortérzetét érinti, hanem komoly hatással lehet a mezőgazdaságra, a vízgazdálkodásra és az energiafelhasználásra is.A gyakoribb hőhullámok miatt nő a klímaberendezések használata, ami tovább emeli az energiaigényt, miközben Európa egyik fő célja éppen a fogyasztás csökkentése lenne. Forrás:Telex.hu Indexkép: Shutterstock Töltsd le az Agroinform mobilapplikációtAndroidravagyiOS-re, hogy útközben is elérd a friss híreket, az időjárást és az apróhirdetéseket.
Eredeti cikk megtekintése →