Nagyon vigyázzon, mérgező lehet a konfitált fokhagyma! – egyetlen szabályt kell betartani, hogy elkerüljük a súlyos kockázatot
Blikk
2026-05-24 13:30
Az étkezés örömeit gyakran árnyékolhatják be olyan veszélyek, amelyekre talán nem is gondolnánk. Az élelmiszer-biztonság kérdése különösen fontos, hiszen egy-egy kedvenc fogásunk akár komoly egészségügyi kockázatot is jelenthet, ha nem megfelelően készítjük vagy tároljuk. Ilyen például a fokhagymakonfit, amely, bár ízletes és sokoldalúan felhasználható, ha nem tartjuk be a tárolására vonatkozó szabályokat, akár életveszélyes állapotot is előidézhet.
Gyüre Bernadett
Newsroom újságíró
Ezeket látta már?
A probléma gyökere a Clostridium botulinum nevű baktérium, amely oxigénszegény környezetben – például olajban tárolt fokhagymában –képes szaporodni, és rendkívül mérgező neurotoxint, botulinumot termel– írja aThe Takeout.
A fokhagymakonfit készítése során a megpucolt gerezdeketalacsony hőmérsékleten olajban főzik, míg azok puhává és ízletessé nem válnak. Ez a konyhai alapanyag számos étel, például burgonyapüré ízesítésére kiváló, ám ha nem tárolják megfelelően, komoly veszélyt jelenthet.A szakértők szerint a konfitált fokhagymát mindig hűtőszekrényben kell tartani,méghozzá 4 °C vagy annál alacsonyabb hőmérsékleten, és legfeljebb egy hétig szabad tárolni. Ezen idő elteltével a maradékot ki kell dobni, még akkor is, ha látszólag semmi baja. A botulizmus, amelyet a botulinum toxin okoz, ritka, de rendkívül súlyos betegség. Tünetei közé tartozik az émelygés, hányás, légzési nehézség, izomgyengeség és bénulás, és ha nem kezelik időben, akár halálos kimenetelű is lehet.
A botulizmus kialakulásának egyik fő oka az alacsony oxigénszintű környezet, amely kedvez a baktérium szaporodásának.Az olajban tárolt fokhagymakonfitpontosan ilyen környezetet biztosít, különösen, ha szobahőmérsékleten hagyják. Bár a betegség előfordulása ritka, a kockázatot nem szabad alábecsülni. A hűtőszekrény megfelelő hőmérsékletének fenntartása kulcsfontosságú, és bár egyes források szerint a 4 °C biztonságos, mások inkább 3 °C vagy annál alacsonyabb hőmérsékletet javasolnak. A lényeg, hogy a tárolási szabályokat szigorúan be kell tartani, és nem szabad kockáztatni. Ha a hűtőszekrény hőmérséklete nem pontosan szabályozható, akkor is érdemes az egyhetes tárolási időt betartani.
fokhagyma