← Vissza

news.bsdnet.hu

Trump Amerikáját ismerve már fárasztó A fiúk záróévada

Telex 2026-05-24 17:59
Váratlanul nagyot szólt a sablonos, futószalagon gyártott produkciók után A fiúk (The Boys) első évada 2019-ben, mivel egy olyan világot mutatott be, ahol a szuperhősök velejéig romlott, egocentrikus figurák, akiket jobban érdekel a saját marketingjük, mint az átlagemberek élete. A hirtelen jött sikernek hála popkulturális jelenség lett A fiúkból: animációs ésélőszereplős spinoffkészült belőle,virálismémekettermelt, az ismertebb karakterek felbukkantak videójátékokban, és Funko-Pop figurákat is lehet belőlük vásárolni. Kezdetben azért kattantam rá a sorozatra, mert ötletesen, fanyar humorral nyúlt komoly aktuálpolitikai és társadalmi témákhoz. Később a készítőksokszor túl nyíltan, túl fantáziátlanul inspirálódtak az amerikai aktuálpolitikából, és az ötödik évadban odáig jutottunk, hogy szimplán a végletekig kisarkítják Donald Trump Amerikáját. De amikor az Egyesült Államok elnöke a valóságban isgyógyító Jézusnak képzeli magát, már nem üt akkorát, hogy egy narcisztikus szuperhős istenné akar válni. Pedig korrekt felütéssel indult a zárószezon: Homelander (Anthony Starr) felhatalmazást kap az amerikai kormánytól, hogy a szuperhősellenes mozgalom támogatóit koncentrációs táborokba zárja, miközben a Billy Butcher (Karl Urban) vezette fiúk egy szuperhősgyilkos víruson dolgoznak. Miután tervük kudarcba fullad, megindul a hajsza a V-szérum eredeti változatáért, amit Homelander a vírus elleni immunitásra, míg a fiúk a vegyi fegyver tökéletesítésére akarnak használni. (A cikk innentől spoilereket tartalmaz A fiúk ötödik évadából.) Mivel Eric Kripke showrunner évadról évadra egyre durvább jelenetekkel sokkolt, mostanra hozzászoktam a belezésekhez és a bicskanyitogató kiszólásokhoz. Aharmadik évadbanprezentált Hősgazmus gusztustalanságai után nehéz újat mutatni, holott A fiúk részben a kendőzetlen brutalitása okán lett népszerű. Szinte rezzenéstelenül néztem, ahogy a képernyőn lemészárolnak embereket, mert mindezt már láttam korábban. Ráadásul napjaink Amerikájában bőven előfordulnak olyan abszurditások, amelyeket a sorozat direkten az arcunkba tol. Már nem távoli jövő, hogy egy megavállalat irányít mindent, hiszen Trump visszatérésévela techcégek lényegében beszivárogtak az amerikai közigazgatásba. Bár Garth Ennis, a Boys-képregények alkotójaazt mondta a Telexnek, a sorozat nagyszerűen rámutat erre a problémára, inkább úgy éreztem, hogy az amerikai politikai események farvizén próbál nézettséget maximalizálni az Amazon. Így a fináléra pont olyan kockázatkerülővé silányult a sorozat, mint a Warner (DC) vagy a Disney (Marvel) hasonló tartalmai. Trump kifigurázása például kimerült abban, hogy Homelander betiltaná a gúnyos mémeket, és olyan udvartartást tart, ahol mindenki a kegyeit lesi. Ezek, ahogyaz amerikai idegenrendészet túlkapásai, az elvakult MAGA-hívek, awokevagy a kritikus hangok fake newsozása, már a hétköznapok részei, ezért plusz mélységet sem adnak a sorozatnak. Sőt, a rengeteg aktuálpolitikai utalás fárasztóvá és önismétlővé teszi A fiúk ötödik évadát, bár Elon Musk még így iskiakadtazon, hogy parodizálták. Ezt tetézte, hogy az egyébként is kaotikus sztorit teljesen aránytalanul vitték végig. Kifejezetten zavart, hogy az ötödik évad a nagy finálé felvezetésének tűnt, miközben tényleg ez volt A fiúk befejezése. A zárószezon eleje gyakorlatilag hosszas tervezgetésből állt, majd az utolsó két epizódban gyorsan elvarrták a szálakat. És az is kijött, hogy mennyire nem mertek hozzányúlni a főszereplőkhöz, holott közülük sokaknak már rég meg kellett volna halniuk. Hughie (Jack Quaid) például túlélt mindent, az amerikai elnököt viszont simán kinyírták. Arról nem is beszélve, hogy a Gen V-ből ismert karakterek biodíszletként szerepeltek az évadban, és Soldier Boyt (Jensen Ackles) csak azért ébresztették fel, hogy aztán megint hibernálják. Az viszont kétségtelen, hogy mindenki Homelander és Butcher nagy összecsapását várta. A fehér házi bunyó egészen látványosra sikerült, és elhozta az évad (és talán a teljes sorozat) csúcsjelenetét. Homelander évekig következmények nélkül követett el óriási gaztetteket, és annyira megkattant, hogy istent akart csinálni magából. De amikor képességeit vesztve az életéért könyörgött Butchernek, akkor hívei számára is kiderült, hogy mindvégig egy szánalmas, hisztis tinifiú volt, aki csak elismerésre vágyott. Anthony Starr briliáns alakítása rámutatott arra, hogy a pozíciójukat féltő hatalmasok kizárólag szorult helyzetben fedik fel valódi természetüket. Színészi játék terén Starr vitte a showt, de Karl Urban Butchere is önazonos lezárást kapott, bár lényegében ugyanoda futtatták ki a kapcsolatát Hughie-val, mint a képregényben. Úgy maradt a fiúk vezetője, hogy közben azzá vált, ami ellen küzdött. Hughie és Annie/Starlight (Erin Moriarty) történetét is happy enddel zárták, MM (Laz Alonso) pedig visszatérhetett a családjához. Kimiko (Karen Fukuhara) és Frenchie (Tomer Capone) mellékszála végre értelmet nyert, különc párosuk szolgáltatta az évad legmeghatóbb pillanatait. Elégtételt jelentett az is, hogy Sister Sage (Susan Heyward) és Ashley (Colby Minifie) is észhez tértek a maguk módján, és segítettek véget vetni Homelander ámokfutásának. És ugyan Jensen Ackles nagyon szellemes volt a tahó macsó szerepében, Soldier Boy és Homelander dialógusai a kellemetlen sitcomok hangulatát idézték. Kapcsolatukról pedig semmi újat nem tudtak elmondani a készítők az előző évadhoz képest. Még az utolsó részek emlékezetes pillanatai, Christopher Lennertzkatartikus zenéiés a Starr-Urban páros sem mentették meg A fiúk zárószezonját, amihez valószínűleg hozzájárult, hogy a készítők már nem tudtak megfelelni a hype miatt egekbe szökött elvárásoknak. Ezt jelzi, hogy amíg a kritikusok alapvetően szerették, addig a nézőklehúzták a sorozat ötödik évadát. Saját népszerűsége áldozata lett A fiúk, hiszen franchise-ként már muszáj volt beleszuszakolni Soldier Boyt az évadba, hogy majd vele tudják eladni a közelgőelőzménysorozatot. Ezzel párhuzamosan a valóság is utolérte a sorozatot, így ami korábban eredetinek hatott, az most már az amerikai jobboldal szélsőségeinek fantáziátlan átvételét jelenti. Nem lett olyan gyalázatos a lezárás, mint amilyen a Trónok harcáé volt, mégis fájó szívvel búcsúztam az elmúlt évek egyik legfontosabb szuperhősös sorozatától. A fiúk új, bevállalós irányt mutatott a megfáradt műfajnak, és ezt még a felemás záró évad sem veheti el Eric Kripkééktől. A fiúk összes évada elérhető az Amazon Prime-on.
Eredeti cikk megtekintése →