A McLaren szerint előnyt hozhat az eső a Ferrarinak és a Red Bullnak Kanadában
F1világ
2026-05-24 17:50
Andrea Stella, aMcLarencsapatfőnöke arra számít, hogy aFerrariés aRed Bullelőnybe kerülhet a McLarennel és a Mercedesszel szemben a Kanadai Nagydíjon,miután az év elején részt vettek a Pirelli vizes pályás fejlesztési tesztjein.
A Pirelli minden idény során végez fejlesztési teszteket, amelyeken valamennyi csapat részt vehet, amennyiben szeretne —a részvétel rotációs rendszerben történik, az adatokat pedig minden istálló megkapja.HIRDETÉSHIRDETÉS
Bár acsapatoknem használhatnak fejlesztéseket az autóikon ezeken a teszteken,az ilyen alkalmak így is értékes információkkal szolgálnak a jelenlegi versenygépekről— különösen vizes pályán, hiszen ilyen körülményekkel idén eddig még nem találkozott a mezőny éles versenyhétvégén.HIRDETÉS
A 2026-os idényben eddig a Red Bull versenyzője, Isack Hadjar, valamint a Racing Bulls pilótái, Arvid Lindblad és Liam Lawson tesztelhettek vizes körülmények között Szuzukában, a Japán Nagydíjat követően.Lewis Hamiltonáprilisban a Ferrari fioranói tesztpályáján vezethetett ilyen körülmények között, Pierre Gasly pedig azAlpineszíneiben Magny-Cours-ban teljesített vizes tesztet a hónap elején.
A Ferrari és a Red Bull emellett január elején, a barcelonai bejáratáson is teljesített egy vizes napot: akkor csupán ez a két csapat hajtott pályára. Ez a felkészülés most különösen hasznos lehet, mivel az előrejelzések szerint a montreali futamot eső befolyásolhatja.
„Úgy gondolom, hogy ez előny, mert bizonytalanság van az erőforrás viselkedésével kapcsolatban” — mondta Stella. „Néhány verseny után még mindig az erőforrás kihasználásáról beszélünk.”
„Vizes pályán a dolgok még inkább eltérnek attól, amire számítunk, illetve amit szimulálni tudunk. Az erőforrás tehát továbbra is egy olyan változó tényező, amely aggodalomra ad okot. Ha pedig teszteltél vele, akkor valamivel többet tudhatsz róla.”HIRDETÉS
„Ugyanígy, a gumik szempontjából sem egyértelmű, hogy az abroncsok a működési tartományukon belül dolgoznak-e majd, vagy kissé azon kívül. Itt kifejezetten a hőmérsékleti tartományról beszélek, mert ezen a pályán nincsenek nagy sebességű kanyarok, így nehéz hőmérsékletet generálni. Az aszfalt nagyon-nagyon sima. Ez az idény egyik legsimább felülete.”
„Ráadásul nem arról van szó, hogy több vizes edzésünk lett volna — ahogy mondtam, versenyhétvégén egyáltalán nem volt ilyen a Pirelli számára sem, hogy felmérhesse, hova pozicionálta a keveréket. Számunkra tehát sok olyan változó van, amelyet még fel kell fedeznünk, és nincs sok tapasztalatunk vizes pályán. Akik teszteltek, azoknak van egy kis előnyük.”HIRDETÉS
Az előrejelzések szerint vasárnap az Ile Notre-Dame-ona hőmérséklet szokatlanul alacsony, nagyjából 12ºC körül alakulhat.Az esővel együtt ez kifejezetten trükkös körülményeket eredményezhet, rendkívül alacsony tapadási szinttel.
„Már száraz pályán is nehéz önmagában felmelegíteni a gumikat ezen az aszfalton. Úgy gondolom, esőben rendkívül nehéz lesz” — mondta Gasly a magny-cours-i tapasztalatai alapján. „Abból kiindulva, amit én tapasztaltam, ez egy meglehetősen eseménydús versenyt eredményezhet.”
Gasly korábban úgy fogalmazott, hogy eső esetén a Kanadai Nagydíj akár „kieséses játékká” is válhat, miközben a vizes montreali körülmények a mezőny számára akár „tökéletes vihart” is teremthetnek.Stroll rajtbüntetést kapott hazai versenyére Kanadában