← Vissza

news.bsdnet.hu

Nem elég elmosni: ezt tedd a fa vágódeszkával, ha nyers csirkét vágtál rajta

Blikk Rúzs 2026-05-24 18:00
A fa vágódeszka sok konyhában alapdarab, de van valami, ami miatt óvatosnak kell lenni vele. Ha nyerscsirkétvágtál rajta, nem elég gyorsan leöblíteni vagy elmosogatni: ilyenkor alapos fertőtlenítésre is szükség van, mert a deszka felületén könnyen megtelepedhetnek a baktériumok. A nyers csirkehús aszalmonellaegyik gyakori forrása lehet, ezért az előkészítésénél különösen fontos az élelmiszer-biztonság. A fa vágódeszka ráadásul porózusabb, mint a műanyag, vagyis apró repedések, vágásnyomok és mélyedések lehetnek rajta, amelyekben a baktériumok könnyebben megbújhatnak. Miért nem elég csak elmosni? Avágódeszkatisztítása nem áll meg ott, hogy forró vízzel és mosogatószerrel átdörzsölöd. Ez az első lépés, de nyers hús után érdemes fertőtleníteni is, főleg akkor, ha fa deszkáról van szó. Használat után először kapard le róla az ételmaradékokat, majd dobd őket a szemétbe. Ezután mosd el a deszkát forró vízzel és mosogatószerrel, lehetőleg erősebb kefével vagy szivaccsal, hogy a felület apró réseit is alaposan át tudd tisztítani. Ezután jöhet a fertőtlenítés Ha csirkét vágtál rajta, a deszka fertőtlenítését nem érdemes kihagyni. Természetes megoldásként sokan ecetet használnak: oszlasd el a deszka teljes felületén, hagyd hatni 5-10 percig, majd alaposan öblítsd le meleg vízzel. A szárítás legalább ennyire fontos. Töröld át papírtörlővel, vagy állítsd fel az edényszárítón úgy, hogy a levegő mindkét oldalát érje. Ne tedd el nedvesen, mert a párás, zárt környezet kedvezhet a baktériumoknak, és a fa is könnyebben károsodhat. Érdemes külön deszkát tartani a húsnak A legbiztonságosabb megoldás, ha különvágódeszkáthasználsz a nyers húsokhoz, külön a zöldségekhez és gyümölcsökhöz, és külön a már elkészült ételekhez. Így kisebb az esélye annak, hogy a nyers húsról baktériumok kerüljenek olyan élelmiszerre, amit már nem főzöl vagy sütsz meg. Ez különösen fontos csirke, hal és más nyers húsok esetében. A keresztszennyeződés sokszor észrevétlenül történik: ugyanaz a kés, ugyanaz a deszka, majd egy saláta vagy kenyér – és már kész is a baj. Mikor kell lecserélni a fa vágódeszkát? A fa vágódeszka nem örök darab. Minél több rajta a mély vágás, repedés vagy elszíneződés, annál nehezebb igazán alaposan megtisztítani. Ha már nagyon barázdált a felülete, kellemetlen szaga van, vagy a víztől eldeformálódott, érdemes újat venni helyette. A beáztatás sem jó ötlet: bár csábító lehet amosogatóbanhagyni, hogy „leázzon róla minden”, a fa ettől megdagadhat, megrepedhet vagy eldeformálódhat. Inkább gyors, alapos mosás, fertőtlenítés, majd teljes szárítás legyen a rutin. A fa vágódeszka tehát továbbra is praktikus és szép konyhai eszköz, de nyers csirke után nem szabad félvállról venni a tisztítását. Egy plusz fertőtlenítő lépés sok kellemetlenségtől megóvhat. viaKrstarica
Eredeti cikk megtekintése →