Lassíts, óvoda! – szülők védik a gyalogosokat a száguldó autóktól Csobánkán
WMN
2026-05-25 05:36
–
Csütörtök reggel 7:15, esőre áll a hegyek ölelésében elterülő Csobánkán. Amikor a helyszínre érek, Lugosi Zsolt közterület-felügyelő már munkában van: épp egy autóst figyelmeztet, hogy szabálytalanul parkol, nem egyedüliként. És ez itt még csak a kisebbik probléma.
„Nézze meg, mit csinál! Ott állok én, ott jön az egyik autó, ott a másik, kielőzi a zebrán, engem meg majdnem elgázol”– mutat egy videofelvételt a telefonján a közterület-felügyelő. Látható, ahogy egy gyorshajtó szabálytalanul előz, hasonlóan ahhoz az esethez, amikor kis híján tragédia történt.
Videó egy zebrán előzésről
De ne szaladjunk ennyire előre. Amíg a szülőkre várunk, akik ma a zebránál fognak őrködni, a közterület-felügyelő vázolja nekem röviden a helyzetet.
A főúton sok helyen nincs járda, és ahol van, ott helyenként villanyoszlop nő ki belőle. Gyalogosátkelő alig, az a kevés is rossz helyen, legalábbis a gyalogosok nem használják. Akárcsak itt az óvodánál, ahol a szülők a gyerekekkel tilosban, a közeli kanyarban szaladnak át az úton.
Igaz, az itt lévő zebrát nem könnyű megközelíteni. Aki a falu felől jön, az a patakon keresztül, egy gyalogoshídon át érkezik meg a főút melletti murvás parkolóba, innen kellene átjutni a túloldalon lévő óvodába. Erről a pontról a zebrához vissza kell sétálni, át a murvás parkolón – ugyanis itt járda nincs –, csakhogy reggelente ez a terület tele van parkoló autókkal, amik mellett néha csak úgy lehet elférni, ha a gyalogos az úttestre lép.
Tilosban átkelők, szabálytalan autó (aki átengedi őket), a háttérben szabálytalanul parkoló autó és a murvás parkoló
De az sincs biztonságban, aki rendes, szabálykövető állampolgárként átverekszi magát a parkoló autókon, visszasétál ötven métert az út mentén, hogy átkeljen a zebrán, majd a túloldalon ismét megtegye ezt a plusz ötven métert az óvodáig: a falun sok helyen beláthatatlan kanyarokkal tűzdelt főút fut keresztül, az átmenő forgalom – főleg reggel és délután – jelentős, a sebességkorlátozást sokan nem tartják be, úgy száguldanak át többek között az óvoda előtti zebrán az autósok (kamionok és katonai teherautók), hogy esélyük sem lenne megállni, ha arra volna szükség.
És bár van a helyszínen egy térfigyelő kamera, az nem az utat veszi, hanem az óvodára néz: a felvételeken csak annyi látszik, hogy elsuhan egy autó az úton. Az csupán szerencse, ha sikerül beazonosítani és elkapni egy szabálytalankodót.
A csobánkai eset nem egyedi, sőt azt is mondhatnánk, hogy szinte mindennapos. A Veszprém vármegyei rendőrség nemrég osztott meg egyvideótarról, ahogy egy zebrán előző autós csaknem elgázolt két fiatalt, de az ország számos más településén is találkozhatunk hasonló jelenséggel: a helyiek veszélyben érzik magukat a száguldó autók miatt, és hiába szeretnék, nem születik megoldás. Vagy az akarat, vagy az anyagiak hiányoznak, esetleg a hivatalos szervek között pattog a labda éveken keresztül – ahogy ezt ebben a történetben is látni fogjuk. Csakhogy Csobánkán a szülők megelégelték a dolgot.
Minden hétköznap reggel 7:30 és 8:30 között őrt állnak a szülők ennél a zebránál, csütörtök reggelente pedig Lugosi Zsolt segít nekik túlórában (hétfő reggelente a falu másik kritikus pontján, az iskolánál teljesít szolgálatot). Zsolt a jelenlétével demonstrál, de ha kell, intézkedik is. Miközben beszélgetünk, egy szülő épp a már említett kanyarban, a tilosban készül átkeli az úttesten a gyerekével. A közterület-felügyelő odakiált nekik:
Ezt a tartalmat csak a WMN-tagok olvashatják tovább.Legyél te is a közösségünk része, támogasd munkánkat!
Szükségünk van a támogatásodra.
Iliás-Nagy Katalin
A képek a szerző tulajdonában állnak.