Pünkösd alatt is folytatódott az adok-kapok Magyar Péter és Gulyás Gergely között
ATV
2026-05-25 06:07
Már nyáron, de legkésőbb szeptemberben megkezdheti munkáját a K. Endre elnöki kegyelmét vizsgáló parlamenti bizottság. A Magyar-kormány törvényi szinten szigorítaná a vizsgálóbizottságok működését, hogy azok munkáját ne lehessen szabotálni. Közben Balog Zoltán református püspök, korábbi miniszter az MTI-nek azt mondta: nem politikai nyomásra, hanem K. Endre feleségének kérésére lobbizott Novák Katalinnál az elnöki kegyelemért.
Magyar Péter beiktatási beszédében kért bocsánatot a bicskei áldozatoktól. A kegyelmi ügyként elhíresült botrányban egy pedofilbűnöző segítőjeként jogerősen elítélt személy kapott köztársasági elnöki kegyelmet.
„Frissen megválasztott és felesküdött magyar miniszterelnökként először is bocsánatot kérjek a bicskei áldozatoktól.”
Tanácsadói szerepkörben
A botrány végül Novák Katalin köztársasági elnök lemondásához vezetett, és nagyban hozzájárult az Orbán-kormány bukásához. A 777 blognak adott interjújában Balog Zoltán református püspök akkor elismerte, hogy ő járt közben K. Endre kegyelmi kérvénye ügyében a köztársasági elnöknél.
Balog Zoltánnal szombaton készített interjút az MTI, ahol arra a kérdésre, hogy milyen minőségében adott tanácsot Novák Katalinnak ebben az ügyben, az alábbi választ adta:
„Tanácsadóként, tanácsadóként használt engem, és én ilyen minőségben kerestem meg ebben az ügyben.”
Arra a felvetésre, hogy tanácsadói minőségében volt-e, amikor a kegyelmi ügyben adott javaslatokat, azt válaszolta, hogy „folyamatosan követtem az ő életét, mellette álltam, így ehhez nem kellett egy formális pozíció.”
A napokban Novák Katalin egykori elnöki kabinetfőnöke, Schanda Tamás nyilatkozott úgy a 24.hu-nak, hogy Balog Zoltán volt az, aki határozottan és nyomatékosan kérte, hogy K. Endre kapjon kegyelmet. Magyar Péter a Facebookon így kommentálta a hírt: „Dől a dominó. Megtudtuk, hogy Balog Zoltán vette rá Novák Katalint, hogy megkegyelmezzen a pedofilsegítőnek. Már csak az a kérdés, hogy ki vette erre rá Orbán házi lelkészét.”
A püspök szerint propagandáról van szó
Balog Zoltánaz interjújában megerősítette: K. Endre felesége kérte, hogy járjon közben elítélt férje ügyében. Ugyanakkor nem cáfolta Novák Katalin egykori kabinetfőnökének állítását, és hozzátette: „Nyugodt lelkiismerettel azt tudja mondani, hogy nála megáll a történet.”
Azt is kijelentette, hogy a „politikai propaganda” most el akar jutni oda, hogy valamilyen módon a Fidesz-kormányt, ezen belül Orbán Viktort és családját belekeverje a kegyelmi botrányba, de ennek semmi alapja nincsen.
A püspök nyilatkozatára a miniszterelnök úgy reagált: „Gulyás Gergely korábban kiállt a kegyelmi botrány egyik fő felelőse mellett, és azt mondta, hogy addig marad, ameddig Balog Zoltán. Vajon mit keres még Gulyás Gergely a Parlamentben?”
Nyártól indulhat a vizsgálóbizottság
Magyar Péterhíradónk kérdésére korábban azt mondta: már a nyáron, de legkésőbb szeptemberben elkezdheti működését a vizsgálóbizottság. „Miután ezt elfogadtuk valamikor június végén, július elején, valamikor összeállhat a vizsgálóbizottság, és reményeim szerint a nyár második felében vagy szeptember elején már meg tudja kezdeni a tényleges működését.”
A kormány elszántságát az is jelzi, hogy a napokban benyújtott javaslat alapján akár börtönnel is sújtható az, aki ezentúl szabotálni próbálja a vizsgálóbizottságok munkáját.
Novák Katalint is beidézhetik
Somogyi Zoltán szociológus kifejtette: a bizottság elé a volt köztársasági elnököt is beidézhetik, akinek ugyanúgy igazat kell majd mondania, mintha a bíróság előtt állna.
„Egy köztársasági elnök elméletileg ezt nem tehetné meg, hogy bírósági ítéletet felülvizsgál, és azt mondja, hogy na, az a bírósági ítélet rosszul született meg, és azért ad kegyelmet, ilyen típusú kegyelmet elméletileg nem ismer a magyar politikai rendszer, bár azt sem követeli meg feltétlen, hogy a köztársasági elnök megindokolja, miért döntött így, viszont például egy bizottság, egy parlamenti bizottság megkérdezheti tőle: ugyan már, miért döntött így? Mi az oka? És ott azt az érvet nagyon nehéz elővenni, amiről Balog Zoltán beszélt, hogy igazságtalan bírósági döntés született” – mondta Somogyi Zoltán.
Kátai-Németh Vilmos szociális és családügyi miniszter korábban hangsúlyozta: a Tisza-kormány egyik fő vállalása, hogy átvilágítják és teljeskörűen átvizsgálják a gyermekvédelem ügyeit.