Zuhan az olaj árfolyama, drágul az arany
Portfolio
2026-05-25 08:55
Az arany azonnali árfolyama magyar idő szerint a délelőtti órákban több mint 1 százalékkal unciánként 4560 dollár fölé emelkedett.
A drágulás hátterében az amerikai–iráni tárgyalások körüli várakozások állnak. Donald Trump elnök szombaton kijelentette, hogy Washington és Teherán "nagyrészt letárgyalt" egy egyetértési nyilatkozatot. Ez a dokumentum a Hormuzi-szoros újbóli megnyitását is magában foglalja. Bár Trump hozzátette, hogy nem siet a megállapodás véglegesítésével,
a befektetők elsősorban a pozitív jelzésekre reagáltak.
"Trump piaci reményeket ébresztett egy esetleges iráni megállapodás kapcsán, amely a Hormuzi-szoros újbóli megnyitásához vezethet. Ez a kilátás lenyomta az olajárakat, ami inflációs szempontból kedvező az arany számára" – mondta Tim Waterer, a KCM Trade vezető piaci elemzője. Marco Rubio külügyminiszter hétfőn megerősítette: az Egyesült Államok vagy jó megállapodást köt Iránnal, vagy "másképp kezeli" a helyzetet.
A kedvező hírekre az olajárak eközben kéthetes mélypontra süllyedtek, a Brent és a WTI is 6%-ot megközelítő mínuszban van.
Bár az aranyat hagyományosan inflációs fedezeti eszköznek tekintik, a magasabb kamatkörnyezet jellemzően nyomást gyakorol a hozamot nem termelő nemesfém árfolyamára, a piac most arra játszanak, csökken ennek a valószínűsége az alacsonyabb olajárak miatt.
A többi nemesfém árfolyama is erősödött. Az ezüst 3,1 százalékkal 77,79 dollárra, a platina 2,3 százalékkal 1966,59 dollárra, a palládium pedig 2,7 százalékkal 1384,70 dollárra emelkedett unciánként - jegyzi meg a Reuters.
Címlapkép forrása: Shutterstock
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak.Részletes jogi információ