← Vissza

news.bsdnet.hu

A gyurcsányi rendőrterror felelősének jobbkeze lesz Magyar Péter államtitkára

Demokrata 2026-05-25 08:48
A 2006-os gyurcsányi rendőrterror egyik felelősét, Tóth Gábor akkori budapesti főkapitány-helyettest nevezte ki rendészeti államtitkárnak Magyar Péter – írta meg azEllenpont. A tényfeltáró portál felidézte, hogy Tóth Gábor Gergényi Péter bűnügyi helyetteseként vezető pozícióból követte végig a 2006-os rendőri fellépéseket, amelyek során több alkalommal is azonosító nélküli rendőrök léptek fel civilekkel szemben. Az események idején időseket és fiatalokat is vitatott körülmények között állítottak elő a hatóságok, sok esetben a jogszerűség kérdését is felvetve. Bűnügyi helyettesként Tóth Gábor felelőssége különösen az intézkedések szakmai irányításával kapcsolatban merül fel. Ezt részben alátámasztja az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) 2007 márciusában készült belső tényfeltáró jelentése, amely bár a 2006. október 22-e és 24-e közötti rendőri műveleteket „alapvetően törvényesnek” nevezte, azért több súlyos szakmai hibát is rögzített: A jelentés azt is megállapította, hogy a BRFK külön bűnügyi biztosítási tervet nem készített. Mivel Tóth a BRFK bűnügyi helyettese volt, ez a hiányosság az ő szakterületéhez tartozott. Ebből az következik, hogy Tóthot súlyos felelősség terheli a 2006-os rendőrterror során elkövetett attrocitásokért, mint a BRFK felső vezetésének tagját. A fentiek ellenére Gyurcsány Ferenc 2007 májusában felmentette Gergényit, Tóth Gábor pedig a Budapesti Rendőr-főkapitányság élén kötött ki. Az ellenzékben politizáló Fidesz–KDNP tiltakozott, a párt szerint Tóth nem a morális megújulást, hanem a kontinuitást testesítette meg. Egy 2008-asHVG-interjúbanazt mondta, hogy a 2006. október 23-i túlkapások és más botrányok után javult a helyzet, a rendőrség megítélése pozitívabb lett, és nagyobb problémák nem akadtak. 2009 márciusában pedig már úgy fogalmazott, hogy a március 15-i rendőri fellépést ért vádak megalapozatlanok, legfeljebb egyedi hibák fordultak elő, de a szervezet egésze nem hibázott. „Ma sem lehet úgy beszélni arról az időszakról, mintha pusztán békés demonstrációk zajlottak volna„ – mentegette a 2010. szeptember 28-i parlamenti albizottsági meghallgatásán a rendőrterrort, hozzátéve, szerinte szükséges volt a rendőrség fellépése a 2006-os tüntetések idején. Az Ellenpont arra is kitér, hogy Magyar Péter új államtitkárnak a pályafutása botrányos körülmények között ért véget. A korabeli sajtó szerint egy névtelen feljelentő azt állította, hogy szakmailag indokolatlan volt a BRFK és az egyik polgárőr-szövetség közötti szerződés. A szóban forgó szerződést a Budapesti és Agglomerációs Polgárőr Szervezetek Szövetsége elnökével kötötték 2008 nyarán; a megbízott 2009. március közepéig havi nettó 38 815 forintot, 2009. március 16. és az év vége között havi nettó 83 175 forintot kapott; a szerződést 2010-re nem hosszabbították meg – részletezi a portál. Az ügyben ismeretlen tettes ellen hűtlen kezelés miatt nyomozást indítottak, és a sajtóban később az is felmerült, hogy a botránynak köze lehetett a Hagyó-ügyhöz is, amelyben végül a bíróság elítélte a voltfőpolgármester-helyettest. Tóth végül elkerülte ezt a sorsot, az ügybennem történt vádemelés. Magyar Péter miniszterelnök tehát egy olyan rendőrségi vezetőt nevezett ki, aki a 2006-os események idején felső vezetői pozícióból követte a történteket, ez pedig jelzésértékű arra vonatkozóan, hogy az új miniszterelnök miként viszonyul a politikai és szakmai kritikákhoz, valamint a rendszerváltás utáni időszak egyik legvitatottabb közéleti epizódjához – összegez az Ellenpontcikke.
Eredeti cikk megtekintése →