„Rosszul dolgozom? Lopok, csalok?” – Kiakadt Molnár Áron Magyar Péter terveire a fizetés csökkentéséről
Blikk
2026-05-25 19:11
Nagy visszhangot váltott ki a hazai önkormányzati világban Magyar Péter legutóbbi bejelentése. A Tisza Párt elnöke az RTL-nek adott nagyinterjújában beszélt arról, hogy pártja vállalása szerint a jövőben drasztikusan csökkentenék a politikai és állami vezetői fizetéseket. A tervezett intézkedés ráadásul nemcsak a kormányzati tisztségviselőket, hanem a helyi polgármestereket is közvetlenül érintené.
Gyüre Bernadett
Newsroom újságíró
Ezeket látta már?
A tervek szerint a csökkentés kiterjedne a miniszterelnöki fizetésre, az állami cégek vezetőinek bérére, az országgyűlési képviselők juttatásaira, valamint a polgármesterek fizetésére is.Magyar Péter jelenlegi számításai szerint a miniszterelnöki fizetés bruttó 2,3 millió forint lenne,amihez képviselői tiszteletdíj is társulna, így a kormányfő összesen bruttó körülbelül 3,8 millió forintos havi jövedelemmel számolhatna, amihez mérten húznák meg a polgármesteri illetmények felső határát is.
A bejelentésre rendkívül éles videóüzenetben reagált Molnár Áron, Algyő független polgármestere, aki közösségi oldalán közzétett posztjában azonnal feltette a legfontosabb kérdéseket:
„Miért is kell csökkenteni a polgik fizetését? Rosszul dolgozom? Lopok, csalok? Kiemelkedő a fizetésem? És hol marad a 'mi mindenkivel egyeztetni fogunk'? Ezt már átéltem egyszer, nem szeretnék ugyanolyan országban élni megint!”
A településvezető kifejtette, hogy a polgármesterek éveken át méltatlan helyzetben voltak, amikor a Fidesz-kormány láncos kutyaként kezelte őket, és a bérüket befagyasztva tartotta.Csak az utóbbi egy-két évben sikerült elérni,hogy a fizetéseiket a nemzeti átlagbérhez kössék, ami végre valós transzparenciát és a felelősség elismerését jelentette.
Molnár Áron szerint egy jelenleg bruttó 1,7 millió forintos polgármesteri fizetés egy több milliárdos költségvetésű település vezetése, illetve a hatalmas politikai és gazdasági felelősség mellett egyáltalán nem kiugró, sőt, a versenyszférához képest kifejezetten mérsékelt. Ha ezt tovább csökkentik, azzal pont a tiszta kezű, elhivatott vezetőket üldözik el a pályáról.
„Ha a kormány lecsökkenti ezt az 1,7 millió forintos fizetést (...) akkor bizony őszintén megmondom, hogy nagyon oda kerülök, hogy én vezetőként, munkáltatóként kevesebbet fogok keresni, mint a munkavállalók, akikért felelősséget vállalok. Hát én őszinte leszek, én ezt nem fogom csinálni. Tehát akkor felállok, és akkor majd nézek valami mást”– jelentette ki határozottan a videóban Algyő polgármestere.
Hozzátette, hogy ő soha nem korrumpálódott, nem fogadott el extra juttatásokat vagy jutalmakat, és kizárólag a hivatalos fizetéséből élt, amit a fideszes csinovnyikok is számtalanszor ellenőriztek a vagyonnyilatkozatában.Véleménye szerint a Tisza Párt terve pont azokat sújtja, akik becsülettel dolgoznak.
„Lehet most itt keménykedni, de nem azokkal fogtok kiszúrni, kedves tiszaságok, akikkel igazából kellett volna. (...) Megint az lesz, hogy azok a polgármesterek fognak felállni, akik megpróbáltak normálisan dolgozni.”
A polgármester különösen sérelmesnek tartja, hogy miközben a Tisza Párt folyamatosan a párbeszéd és a társadalmi egyeztetés fontosságát hangoztatja, a polgármesteri szövetségeket vagy az érintetteket senki sem kérdezte meg a tervezet előtt.
„Hadd kérdezzem már meg, hogy arról volt szó, hogy itt az önkormányzatokat érintő kérdésekben egyeztetnek. Hát hol volt erről egyeztetés a polgármesteri fizetésekről? (...) Mi változott a Fideszhez képest, hogyha ugyanígy semmilyen egyeztetés, semmilyen előzetes jóváhagyás vagy előzetes kérdezés nem született, és már hergeli ezzel a csőcselék az országot?”– zárta gondolatait Molnár Áron, jelezve, hogy ha a politika demagóg bérpolitika miatt ellehetetleníti a szakmai munkát, akkora tiszteletreméltó helyi vezetők át fogják adni a helyüket a populistáknak.
Magyar Péter