← Vissza

news.bsdnet.hu

Újra bombázta Iránt az Egyesült Államok, magyarázatot adtak az illetékesek

Blikk 2026-05-26 05:56
Kedd hajnalban újabb amerikai támadások érték Irán déli részét a tűzszünet ellenére. Washington szerint a csapások önvédelmi célból történtek. Az újabb akciók pikantériája, hogy Donald Trump amerikai elnök hétfőn a közösségi oldalán a légicsapások bejelentését megelőzően arról számolt be, hogy a konfliktus lezárását célzó egyeztetések Iránnal „szépen haladnak”. Nagy Levente Newsroom újságíró Ezeket látta már? Az amerikai hadsereg újabb csapásokat hajtott végre Irán déli részén – közölte az amerikai Központi Parancsnokság. A támadások célpontjai iráni rakétabázisok, valamint olyan hajók voltak, amelyek aknák telepítésére készülhettek, írja aBBC. Az amerikai hadvezetés szerint a műveleteket „önvédelemből” indították, céljuk pedig az volt,hogy megvédjék az amerikai erőket az iráni fenyegetésektől. Közben Donald Trump elnök, azt írta ki asaját közösségi felületén, még hétfőn, hogy a tartós béke megteremtését szolgáló tárgyalások jól haladnak. Tim Hawkins százados, a Központi Parancsnokság szóvivője azt mondta: az amerikai hadsereg továbbra is védi saját erőit, ugyanakkor a jelenlegi tűzszünet idején igyekszik visszafogott maradni. Meglepő módon a támadások hírére nem fel, hanem lefelé mozgott Brant olaj ára. Tegnap még hordónként 100 dolláűrt adtak a nyersanyagért, ma korán reggel 94 dollár körül alakult az ára. A támadások idejénaz iráni külügyminisztérium szóvivője, Esmail Baqai arról beszélt, hogy történt némi előrelépés az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalásokon, ugyanakkor szerinte még nincs közeli megállapodás a konfliktus lezárásáról. A The New York Times szerint Hawkins elmondta, hogy a támadások a déli kikötőváros, Bandar Abbas környékét érintették. A város stratégiai jelentőségű, itt található egy iráni haditengerészeti bázis is, a Hormuzi-szoros közelében. Az iráni állami média korábban arról számolt be, hogy a helyi hatóságok vizsgálatot indítottak, miután robbanásokat hallottak a térségben. Teherán egyelőre nem reagált hivatalosan az amerikai csapásokra, így az sem világos, hogy a történtek milyen hatással lehetnek az Egyesült Államok és Irán közötti béketárgyalásokra. A támadások után Marco Rubio azt mondta, továbbra is van esély a megállapodásra. Utalt arra is, hogy kedden tárgyalások zajlottak Irán főtárgyalója, külügyminisztere és Katar miniszterelnöke között. „Meglátjuk, tudunk-e előrelépni. Úgy gondolom, sok vita folyik a kezdeti dokumentum konkrét megfogalmazásáról, így ez néhány napot igénybe fog venni” – mondta Rubio újságíróknak egy indiai látogatás során. A külügyminiszter szerint Donald Trump továbbra is szeretne megállapodást kötni Iránnal. „Vagy jó megállapodást köt, vagy nem köt semmit” – fogalmazott Rubio. Trump a hétvégén még arról beszélt,hogy közel lehet a megegyezés, később azonban már azt mondta: arra utasította a tárgyalókat,hogy ne siessék el a folyamatot. Rubio eközben hétfőn azt jelezte,akár hamar megszülethet az egyezség. Baqai ugyanakkor óvatosabban fogalmazott. Mint mondta: „Helyes azt mondani, hogy a tárgyalt kérdések nagy részében megállapodásra jutottunk... De azt mondani, hogy ez azt jelenti, hogy a megállapodás aláírása küszöbön áll – ezt senki sem állíthatja.” A tervezett szándéknyilatkozat a hírek szerint magában foglalná a tűzszünet 60 napos meghosszabbítását, a Hormuzi-szoros újbóli megnyitását, valamint az iráni atomprogramról szóló további tárgyalások menetrendjét is. Irán
Eredeti cikk megtekintése →