← Vissza

news.bsdnet.hu

Ha másképp nem megy, törvénnyel is felszámolhatók a NER-es koncessziók

Klubrádió 2026-05-26 05:59
Ha tárgyalással nem megy, törvénnyel is visszaveheti az új kormány a NER-es koncessziókat – erről beszélt Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója a G7-nek. Szerinte az autópálya- és hulladékkoncessziók eleve jogsértő konstrukciók lehetnek, ezért az államnak erős pozíciója van a szerződések felbontására vagy újratárgyalására. A Tisza-kormány már jelezte, hogy felülvizsgálja a nagy NER-es koncessziókat, köztük az autópályák, a hulladékgazdálkodás és a kaszinók ügyeit. Ligeti szerint az állam akár „barátságos” tárgyalással is megpróbálhatja lezárni a szerződéseket, de ha ez nem vezet eredményre, törvényi erővel is visszaveheti a közfeladatokat - írja a G7. A jogász arra hivatkozott, hogy az Európai Bizottság mind az autópálya-, mind a hulladékkoncesszió miatt kötelezettségszegési eljárást indított Magyarországgal szemben. Az uniós kifogások szerint a 35 évre szóló szerződések torzítják a versenyt, a pályázatok pedig több ponton testre szabottak lehettek. Ligeti szerint különösen az autópálya-koncesszió visszavétele lehet egyszerűbb, mert ott az állam továbbra is a legfontosabb megrendelő. A hulladékgazdálkodás esetében viszont átmeneti rendszerre lenne szükség, mert a Mohu monopolhelyzete miatt sok piaci szereplő eltűnt az ágazatból.
Eredeti cikk megtekintése →