Újra napirenden az Eszenyi-ügy: Lengyel Tamás szerint még nincs vége, akár újabb fordulatok is jöhetnek
Mediapiac
2026-05-26 09:15
Lengyel Tamás újra megszólalt Eszenyi Enikő ügyében, miután a hétvégén felfüggesztették a rendező tervezett debreceni munkáját.
Lengyel Tamás a Bóta Cafénak adott interjújában azt mondta, tudni akarja mi történt az Eszenyi-ügy kivizsgálása során. Eszenyi Enikő a Vígszinház igazgatója volt, 6 évvel ezelőtt azért lépett vissza, mert vizsgálat indult ellene, bántalmazó légkört teremtett.
„Egy hete az egyik tiszás képviselő (nem Nagy Ervin) megkeresett, és megígérte, hogy utánajár annak, mi történt valójában. Azt mondta, megszerzi az anyagot, és majd mindenkit tájékoztat arról, milyen megállapításokra jutott a bizottság. Ha pedig az iratokat tényleg megsemmisítették, akkor feljelentést tesz ismeretlen tettes ellen” – mondta Lengyel.
A színész korábban Facebook-oldalán is keményen fogalmazott. Azt írta:
„A főváros pontosan úgy viselkedett velünk, mint a NER bárkivel, aki kritikát fogalmazott meg. Az Eszenyi-ügyben a főváros és a Fidesz között nincs különbség.”
Lengyel szerint a vizsgálóbizottság anyagainak állítólagos megsemmisítése azt az érzetet kelti, hogy hiába vállalták sokan a megszólalás kockázatát, a történteknek végül nem lett valódi következménye.
Nem sokkal később újabb fordulat történt: a debreceni Csokonai Nemzeti Színház igazgatója,Vadász Dániel közleményben jelentette be, hogy felfüggeszti a következő évadra meghirdetettPrimadonnákcímű produkciót.
A közlemény szerint a döntést a szakmán belüli reakciók és a társulati egyeztetések után hozták meg. A színház hangsúlyozta, hogy elkötelezett a „biztonságos, egymás méltóságát tiszteletben tartó, bántalmazástól mentes munkakörnyezet” mellett.
Lengyel Tamás erre újabb posztban reagált. A színész örömét fejezte ki amiatt, hogy szerinte egyre kevésbé félnek megkérdezni a társulatokat arról, akarnak-e együtt dolgozni olyan alkotóval, „aki nem megfelelően bánik a munkatársaival”.
Hozzátette: szerinte az ügy korábbi kezelése hozzájárult ahhoz, hogy Eszenyi Enikő később újra több színházban is munkát kapjon, miközben máig nem derült ki pontosan, mire jutott a vizsgálóbizottság.
Eszenyi Enikő hosszú éveken át a magyar színházi élet egyik legismertebb és legelismertebb alakja volt, ám 2020-ban súlyos vádak kerültek nyilvánosságra vele kapcsolatban. Több színész és színházi dolgozó állította egy nyílt nyilatkozatban, hogy a Vígszínházban megalázó, félelemkeltő légkör alakult ki körülötte, és vezetőként verbális bántalmazást alkalmazott. Az ügy nyomán vizsgálat indult, Eszenyi pedig visszalépett az igazgatói pályázatától, majd egy időre háttérbe vonult. A vádakat ugyanakkor sosem ismerte el, és nyilvánosan nem kért bocsánatot.
A visszavonulás után fokozatosan tért vissza a szakmába: másfél évvel később a Kecskeméti Katona József Színházban rendezte A cirkuszhercegnő című előadást. Azóta több hazai és külföldi produkcióban is dolgozott, rendezett Prágában és Kolozsváron, valamint továbbra is megszervezte a csengeri CSAK! fesztivált, amely korábban jelentős NKA-támogatást is kapott, írta meg aBlikk.