Padlón az M5-ös autópálya: a szerb „Vajdaság Mosolya” mentheti meg a magyar halálutat
Index
2026-05-26 09:46
Az M5-ös túlterheltségét főként a Balkánról és Törökországból érkező kamionáradat, valamint a vendégmunkások rohama okozza, a röszkei határátkelő napi forgalma a csúcsidőszakban a 30-40 ezer járművet is elérheti. A számok önmagukért beszélnek: miközben az M5-ös Budapest közeli szakaszán napi 76 ezer egységjármű zúdul át, addig a szabad kapacitásokkal rendelkező M6-os déli szakaszain (Paks és Szekszárd térségében) ez a szám a 13 ezret sem haladja meg − derül ki aMagyar Építőkrészletes elemzéséből.
A KSH adatai szerint a 100 kilométernél hosszabb sztrádákon 14,1 baleset jut 100 kilométerre: a legrosszabb mutatóval az M5-ös rendelkezik (21,7), míg a legbiztonságosabbnak az M6-os (4,0) bizonyult.
A szakportál három főbb irányt vázolt fel, amelyek kiküszöbölhetik a dél-keleti országrész közlekedési infarktusát.
A Magyar Építők cikke szerint a gigantikus projekt mozaikjai rohamléptekkel kezdenek összeállni mind a magyar, mind a szerb oldalon:
„Béreg nagy és fontos határátkelővé válik, még Horgosnál is nagyobb lesz” − nyilatkozta korábban Goran Vesić szerb építésügyi miniszter a határ túloldaláról.
A folyosó alapját szerb oldalon a Vajdaság Mosolya (Smile) nevet viselő projekt adja, amely egy 186 kilométeres, félkör alakú új gyorsforgalmi út lesz a Hercegszántó túloldalán fekvő Béreg (Bereg) és a szerb-román határnál található Szerbcsernye között, merőlegesen metszve a fő szerb A1-es autópályát.
Idén márciusban írták alá a szerződést a Béreg és Szenttamás közötti 94,2 kilométeres szakasz teljes tervének kidolgozására. Aleksandar Vucsics szerb államfő nyilatkozata szerint a Béreg–Zombor közötti első 22,8 kilométeres szakasz várhatóan két éven belül teljesen elkészül.
Ha a különböző fázisokban járó magyar és szerb projektek a következő években összeérnek, az érdemben és végérvényesen átrajzolhatja Közép-Európa tranzit-térképét, és végre fellélegezhet az M5-ös autópálya.
Kövesse az Indexet Facebookon is!