← Vissza

news.bsdnet.hu

Ismét szivárog a levegő a Nemzetközi Űrállomásról

HVG 2026-05-26 10:03
Bár januárban látszólag sikerült megállítani, május elején ismét szivárogni kezdett a Zvezda modul a Nemzetközi Űrállomáson (ISS). Úgy tűnik, szivárog a Nemzetközi Űrállomás orosz modulja. Ismét. Az űrben keringő laboratóriumbanjanuárban hirdettek győzelmet a probléma felett, ám úgy tűnik, ez nem tartott sokáig. Az orosz szegmensben található PrK modul, amely a Progress űrhajó légzsilipje és a Zvezda modul között helyezkedik el, 2019 óta szivárgott. Ez komolyan aggasztotta az űrállomás orosz és amerikai üzemeltetőit. Tovább súlyosbította a dolgot, hogya szivárgás mértéke 2024-ben a duplájára emelkedett. Ekkor már az orosz és az amerikai fél között iskisebb nézeteltérés alakult ki azzal kapcsolatban, hogy mekkora a baj. Egyszer még Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós küldetését is halasztani kellett a szivárgás miatt. A januári győzelem nem bizonyult tartósnak a szivárgás felett, mivel az ismét felütötte a fejét az ISS-en – számolt be róla azArs Technika. Május elején a Roszkoszmosz orosz űrügynökség ismét nyomáscsökkenést észlelt a Zvezda modulhoz vezető szolgálati alagútban, amely arra enged következtetni, hogy a mikrorepedéseken keresztül ismét szökik a levegő. https://hvg.hu/tudomany/20260422_nemzetkozi-urallomas-iss-uj-laptopok-hp-zbook-g9-modositas A Roszkoszmosz űrhajósai május 1-jén lettek figyelmesek nyomáscsökkenésre, amikor rakodási munkálatokat végeztek a Zvezda modulban. A területet most alacsonyabb nyomáson tartják, olykor kicsit növelve rajta. A szakemberek hangsúlyozzák: a szivárgás, mint korábban, úgy most sem jelent veszélyt az űrállomás legénysége számára. A NASA és a Roszkoszmosz mérnökei közösen keresik a megoldást a problémára. Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkoljaa HVG Tech rovatának Facebook-oldalát. A parlament öt vizsgálóbizottság felállításáról is határoz. A színész kiszáll a Loupe Színházi Társulás készülő előadásának próbafolyamatából.
Eredeti cikk megtekintése →