← Vissza

news.bsdnet.hu

Hová tűnt több ezer magyar dolgozó Ausztriából?

Mfor 2026-05-26 10:05
Mi lesz a privát vagyonokkal? Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!Vegyen részt aKlasszis Investment & Wealth Management Summit 2026konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket! Részletek és Early Bird jelentkezés >> Így alakultak az áprilisi munkaerőpiaci számok. Így alakultak az áprilisi munkaerőpiaci számok. Véget ért a téli főszezon Ausztriában, ez pedig a munkavállalási adatokon is meglátszik – írja szokásos havi, az Ausztriában dolgozó magyarok helyzetével foglalkozócikkében laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Privátbankár. A cikkből kiderült, április az osztrák turizmusban jellemzően átmeneti időszaknak számít: a síszezon már lecsengett, miközben a nyári turistaszezon még nem indult be teljes erővel, ez magyarázza a látható visszaesést. Áprilisban több mint hatezer fővel csökkent az Ausztriában hagyományos munkaszerződéssel dolgozó magyarok száma márciushoz képest, ugyanis 123 656-an voltak az így foglalkoztatottak, ami 5,18 százalékos csökkenést jelent az egy hónappal korábban mért 130 417-hez képest – derült ki az osztrák Munkaügyi Minisztérium foglalkoztatási hivatalának (AMS) adataiból. Laptársunk kiemelte, a visszaesés az elmúlt évekhez képest nagyobb volt, például 2025-ben márciusról áprilisra 3,47 százalékkal lettek kevesebben a kint dolgozó magyarok, míg 2024 azonos időszakában ez az arány 5,27 százalék volt. Év/év alapon ugyanakkor továbbra is jellemző, hogy emelkedik a „sógoroknál” dolgozó magyarok száma, hiszen idén áprilisban összességében 0,88 százalékkal többen dolgoztak kint hagyományos szerződéssel, mint egy évvel korábban. A tárca emellett ismét közzétette azoknak a magyaroknak a számát is, akik eltérő jogi helyzetben vállaltak munkát, így például részmunkaidőben foglalkoztatták őket, vagy szabadúszó szerződés keretében dolgoztak: Az összes foglalkoztatási formát figyelembe véve 2026 áprilisában az előző hónaphoz képest szemmel látható visszaesés történhetett és a 140 ezres szint környékén állt az Ausztriában dolgozó magyarok száma – összegzett cikkében a Privátbankár. Gyakorlatilag megtorpant az osztrák munkanélküliségi ráta csökkenése – ezt mutatták az AMS számai, miután a mutató az előző havival megegyezően, 7,5 százalék volt áprilisban. Egy évvel korábban, 2025 áprilisában 0,2 százalékponttal alacsonyabban, 7,3 százalékon állt ugyanez a mérőszám. Április végén mintegy 320,3 ezer munkanélkülit tartottak nyilván Ausztriában az egy hónappal korábban jegyzett közel 322,7 ezret követően. 2025 áprilisában kevesebb, mintegy 312 ezer munkanélkülit tartottak nyilván Ausztriában. A korábbi hónapokhoz hasonlóan továbbra is jellemző, hogy a legnagyobb küldőországok közt jól áll hazánk ezen a téren: az áprilisban mért 6,1 százalékos munkanélküliség továbbra is a legjobb adat a vizsgált országokból származó dolgozókat tekintve, azonban a munkaerőpiac romlása már a magyarokat is utolérte, hiszen egy hónap alatt 0,8 százalékkal nőtt a ráta. Viszonyításképp: 2025 márciusáról áprilisra szintén 0,8 százalékos emelkedés jelent meg, míg 2024-ben 1,1 százalék. További részletek és érdekességek laptársunk,a Privátbankár cikkében. Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos ésmagas szakmai színvonalútartalomhoz jutnak hozzáhavonta már 1490 forintért.Korlátlan hozzáférést adunk azMfor.hués aPrivátbankár.hutartalmaihoz is, a Klub csomag pedig ahirdetés nélküliolvasási lehetőséget is tartalmazza.Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!Legyen Ön is előfizetőnk!
Eredeti cikk megtekintése →