Megfilmesítik a Louvre tavalyi látványos ékszerrablását
Player
2026-05-27 00:32
Lehet, hogy a film előbb lesz meg, mint az ékszerek.
Filmre viszi a párizsi Louvre múzeumában 2025 októberében történt látványos betörést Romain Gavras francia rendező, az ékszerrablásról írt oknyomozó kötetből, amely szerdán kerül a boltokba, pedig egy dokumentumfilm is készül.
AMain basse sur le Louvre(Lecsapás a Louvre-ban) című könyv filmadaptációs jogait a Flammarion a nagyjátékfilmhez az Iconoclast produkciós cégnek, a dokumentumfilmhez pedig egy angol producernek adta át.
Szerdán megjelenő könyvükben Jean-Michel Décugis, aLe Parisienújságírója, Jérémie Pham-Le, aLe Mondetudósítója és Nicolas Torrent, aParis Matchmunkatársa részletesen elmesélik, hogyan érkeztek az október 19-én, fényes nappal elkövetett rablás helyszínére a tettesek a Louvre épületének Szajna-parti oldalán, majd hogyan jutottak be egy emelőkosaras teherautóról egy ablakon keresztül a múzeumba. Miután ketten feszítővassal betörték az ablakot és az ékszereket tartalmazó két vitrint, két robogóval távoztak, amelyet két tettestársuk vezetett.
Fél órával nyitás után, nappal jutottak be az épületbe, menekülés közben a zsákmány egy darabját elvesztették.
A maszkos betörők nyolc felbecsülhetetlen értékű ékszert – közöttük I. és III. Napóleon feleségének ékszereit – vitték el a koronaékszereket kiállító Apolló Galériából, a kár értéke 88 millió euró.
Közzétette a francia kormány pénteken a Louvre-ban elkövetett műkincsrablásról indított vizsgálat első eredményeit, és „sürgősségi intézkedéseket” ígért az év végéig a múzeum környékének biztosítása érdekében.
Az óriási nemzetközi visszhangot kiváltó ékszerrablás válsághoz vezetett a világ legnagyobb múzeumában, sztrájkhullám, majd az igazgató, Laurence des Cars leváltása követte.
A fejlett eszközök a legsebezhetőbb láncszemmé válnak, ha rosszul bánnak velük, még egy látszólag bevehetetlen erődítményben is.
Hét hónapnyi nyomozás és a fő gyanúsítottak letartóztatása ellenére az ékszerek nem kerültek elő, sorsukat „sűrű homály fedi, egy olyan fejtörővé vált az egész, amely teljes értetlenséget okoz a nyomozók körében” – írták könyvükben az újságírók az AFP hírügynökség tudósítása szerint.
Három héttel a párizsi Louvre-ban elkövetett, nagy visszhangot keltő ékszerrablás után a francia számvevőszék bírálta a múzeum biztonsági rendszerének alulfinanszírozottságát.
Ez a rablás azt bizonyítja, hogy „a műalkotások ellopása sok bűnöző számára ugyanolyan üzletté vált, mint bármely más” – tették hozzá.
Egyetlen poszttal világszerte be is kerültek a médiába.
A szerzők szerint „a pénzszállító furgonok megtámadása, és a bankrablások divatja után a bűnözői világ egy új fejőstehenet talált” a műkincsrablásban.
Ez is érdekelhet:
A Louvre ékszerlopása kapcsán hoztunk egy pár jó sztorit korábbi emlékezetes műkincstolvajlásokról.