Már a biztosítók is figyelhetik, hogyan vezetünk
Autópro
2026-05-25 11:21
Régen az autó sokak számára a szabadságot jelentette. Ma viszont egyre inkább egy internetre kapcsolt adatközpontként működik. A modern járművek tele vannak kamerákkal, szenzorokkal és online rendszerekkel, amelyek folyamatosan adatokat gyűjtenek a vezetőről és az utasokról.
A BBC által bemutatott kutatások szerint az autók nemcsak a sebességet, a fékezést vagy az útvonalakat követhetik, hanem akár azt is, hogy bekötjük-e a biztonsági övet, mennyire figyelünk vezetés közben, vagy milyen gyakran használjuk a telefonunkat. Egyes rendszerek az arckifejezéseket, a szemmozgást vagy akár a fáradtság jeleit is képesek figyelni.
A Mozilla 2023-as elemzése különösen erős kritikát fogalmazott meg: 25 autómárka adatvédelmi gyakorlatát vizsgálták, és mindegyik megbukott a szervezet adatvédelmi tesztjén. A Mozilla szerint az autók „a legrosszabb adatvédelmi termékkategóriává” váltak, amit valaha vizsgáltak.
A jelentés szerint egyes gyártók akár olyan érzékeny adatokat is gyűjthetnek, mint az életkor, testsúly, pontos helyadatok vagy viselkedési minták. Több autóban már belső kamerák is működnek, amelyek közvetlenül a vezetőt figyelik.
A probléma nem csak elméleti. Az egyik legnagyobb felhasználói kör a biztosítótársaságoké, amelyek vezetési adatok alapján személyre szabott díjakat számolhatnak ki. Az Egyesült Államokban például a General Motors ellen is vizsgálat indult, mert állítólag vezetési adatokat adott át adatközvetítő cégeknek. Egy sofőr beszámolója szerint több mint százoldalas jelentés készült az utazásairól, majd később a biztosítási díja is jelentősen megemelkedett.
Szakértők szerint a legtöbb autós nincs is tisztában azzal, mennyi információt oszt meg az autójával. A problémát tovább súlyosítja, hogy az autógyártók gyakran hosszú adatvédelmi nyilatkozatokban kérnek hozzájárulást, amelyeket a felhasználók szinte soha nem olvasnak végig.
Közben az autók egyre több adatot gyűjthetnek majd. Az Egyesült Államokban például hamarosan kötelezővé válhatnak olyan rendszerek, amelyek infrakamerákkal és biometrikus érzékelőkkel figyelik, hogy a sofőr fáradt vagy ittas-e.
A technológia valóban javíthatja a közlekedésbiztonságot, ugyanakkor újabb kérdéseket vet fel: ki fér hozzá ezekhez az adatokhoz, mire használhatják őket, és meddig maradnak meg a rendszerekben?
Tetszett ez a hír? Értesüljön elsőként a járműipari történésekről, iratkozzon fel az autopro.hu hírlevelére az alábbi linken !