Felülvizsgálatokról döntött a kormány, útlevelek visszavonását javasolta a külügyminiszter
ATV
2026-05-27 11:12
A kormány szerdai sajtótájékoztatóján számos témát érintettek, az azbesztszennyezésről, az egészségügyről és a diplomatáknak járó útlevelekről is szó esett.
A kormányszóvivők a keddi parlamenti ülés döntéseiről számoltak be a délelőtti sajtótájékoztatón. Megerősítették: Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter felkérést kapott arra, hogy június 30-ig dolgozza ki azt a monitoring rendszert, mely alapján szeptemberben nyilvánosságra tudják hozni a kórházi fertőzésekkel kapcsolatos adatokat. Emellett egy a betegjogok erősítésére irányuló részletes koncepciót is kidolgoz a tárca:
„A betegeknek joga van az érthető tájékoztatáshoz, a méltósághoz, az önrendelkezéshez, adatai védelméhez és ahhoz, hogy ne egyedül álljon szembe egy intézményrendszerrel” – fogalmazott Köböl Anita, hozzátéve: „ezek a jogok itthon, Magyarországon papíron léteznek, a gyakorlatban mégis egy kicsit másképpen öltenek testet”.
A diplomaták útlevele kapcsán Orbán Anita külügyminiszter 943 nem alanyi jogon járó okmány visszavonását javasolta. Szondi Vanda kormányszóvivő emlékeztetett: összesen 1332 ilyen útlevelet tekintettek át, ebből 776 diplomata és 167 szolgálati útlevelet vonhatnak vissza. Annak kapcsán, hogy a személyiségi jogok betartása mellett milyen széles körben hozható nyilvánosságra, kik kaptak ilyen útlevelet, Görög Márta igazságügyi miniszter vizsgálja a lehetőségeket.
Felülvizsgálatokat rendelt el a kormány
A sajtótájékoztatón elhangzott, Lannert Judit oktatási és gyermekügyi miniszter felülvizsgálja Klebelsberg Központ irányító szerepét, a tankerületi központok működését, a tankerületi igazgatók kinevezési és gazdálkodási gyakorlatát. A kormány ezen felül döntött a Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamaráról (NAK) szóló törvény, valamint a kamara működésének teljes körű, soron kívüli felülvizsgálatáról is.
A kormány felkérése alapján a Pénzügyminisztérium kivizsgálja, miként teremthető meg a magántőkealapok átláthatósága, egyben arra is választ keresnek, hogy a magyar szabályozás megfelel-e az EU pénzmosás elleni előírásainak, és megfelelően működik-e a NAV, az MNB és a pénzügyi szolgáltatók közötti ellenőrzési rendszer. A közpénzzel érintett magántőkealapok külön átláthatósági szabályaira is javaslatot tesz a minisztérium.
Azbesztügy – létrejött az osztrák-magyar tárcaközi bizottság
Az eset kapcsán a kormányhivatalok vizsgálják ki, hogy a lakosság által biztosított kőzetminták mekkora azbesztszennyezést tartalmaznak. A lakosság egészségügyi monitoringja a lehető leghamarabb megkezdődik, a lakosság tájékoztatására honlapot hoztak létre . Itt beszámolnak a legfontosabb részletekről. A kormány a „szennyező fizet” elvét érvényesíti az ügyben.
Az érintett területek kapcsán az azbeszttartalmú kőzúzalékból készült utak felszedését tartják megoldásnak, ezt követően a szennyezett anyag biztonságos elszállítása következik.
Mozdonytűz – soron kívüli vizsgálatot rendeltek el
Magyar Éva kormányszóvivő megerősítette, a vasárnapi kelenföldi mozdonytűz kapcsán Vitézy Dávid miniszter kedden egyeztetett a MÁV vezetésével az esetről, majd elrendelte, hogy soron kívül vizsgálják át a még a Lázár János volt miniszter idején vásárolt hasonló típusú mozdonyokat. Azonnali lépések történtek továbbá, hogy ilyen esetekben a MÁV és a BKK hatékonyan tudjon együttműködni, és utóbbit is bevonhassák a pótlóbuszrendszerbe. A MÁV rövid távú feladatai között emellett az utastájékoztatási rendszer megújítását is kijelölték.
Borítókép: MTI