Bencsik Orbánnak üzent, Orbán rögtön reagált
HVG
2026-05-27 14:19
A Demokrata főszerkesztője szerint a volt miniszterelnök képes megszervezni a patrióta mozgalmat.
„Viktorra várunk” – ezzel a címmel írt véleménycikket Bencsik András főszerkesztő a Demokratában.
Bencsik az írását a lecserélt házelnöki szék ügyével és Forsthoffer Ágnes bírálásával kezdi, akit „fogadósnénak” nevez, utalva arra, hogy a Tisza politikusa a balatonfüredi Margaréta Hotel tulajdonosa. Ezután arról elmélkedik, hogy a „szitás kommandó” a bosszú és „a proletár idiotizmus édes perceit éli”, majd arra lyukad ki, hogy eljött a jobboldal öntudatra ébredésének ideje.
„Mint a kómából felébredő embernek, válaszolnia kell a ki vagyok, mi vagyok és mi lesz velem kérdésre, sőt, elsősorban erre kell válaszolnia, ám úgy látszik, hogy ez nem olyan egyszerű. A nemzetközi baloldal ugyanis csapdába csalta a nemzeti tábort” – fogalmaz Bencsik, aki szerint a történeti baloldal „elpárolgott” a politikai erőtérből és egy „démon” maradt a helyén, amely „a permanens gyűlöleten kívül szinte semmi más minőséget nem mutat”.
A Demokrata főszerkesztője úgy véli, éppen ezért a „jobboldal” önmeghatározást is el kellene hagyni, és a „patriótára” kellene váltani, mert az „implicit módon hordozza a nemzeti, hagyománytisztelő, szuverén, keresztény értékrendű, családcentrikus és így tovább tartalmakat is”.
„Ezt követően az ellenzékbe került patrióta tábornak arra a kérdésre kell választ adni, hogy együtt-e vagy külön? Egy a tábor és egy a zászló, vagy amint eddig volt, kettő a tábor, de egy a zászló? Magyarul, hogyan viszonyuljon egymáshoz a fideszes és a kereszténydemokrata közeg?” – írja ezután Bencsik, majd rögtön meg is válaszolja kérdéseit: „a démont csak egy nagy, erős és jól szervezett társadalmi és politikai mozgalom tudja elűzni”.
Az újságíró végül arra a kérdésre, hogy ki tegye meg az első lépést, Orbán Viktor mellett hitet téve úgy fogalmaz:
Erre is van már válasz. Orbán Viktorra vár a feladat. Alkalmas és képes a patrióta mozgalom megszervezésére. A patrióták kedvenc szóhasználatával: Viktorra várunk.
Bencsik cikkére Orbán Viktor a közösségi oldalán szerda délután reagált.
Jövök!
– írta szűkszavú válaszában a volt miniszterelnök.
Bencsik a cikkel nem vállalt nagy kockázatot, ugyanis a jelek szerint a Fidesz továbbra is Orbán Viktor vezetésével képzeli el a megújulást: a volt miniszterelnök a múlt héten jelentette be , hogy létrehoznak egy országos hálózatot Védvonal néven, amelyet Kocsis Máté szerint az „áradó tiszás erőszak” ellen kell megalapítaniuk és célja, hogy „minden állami túlkapást, erőszakot, megfélemlítést” jogi útra tereljenek.
https://hvg.hu/itthon/20260526_publicus-kozvelemeny-kutatas-fidesz-orban-viktor
Nyitókép: HVG / Fazekas István