← Vissza

news.bsdnet.hu

Sokan kávé helyett isszák ezt a török italt – a torokra és a gyomorra is jó hatással lehet

Kiskegyed 2026-05-27 14:22
Egyre többen keresnek olyan italokat, amelyek nemcsak élénkítenek, hanem az emésztést és a szervezet működését is támogathatják. Kiskegyed-információ Egy hagyományos török ital került ismét a figyelem középpontjába, amelyet sokan természetes „gyomornyugtatóként” és torokkímélőként emlegetnek. A salep nevű italról van szó, ami a Taste atlas szerint hagyományosan orchideagumóból készült porral készítenek. A forró, sűrű ital különösen népszerű Törökországban és a Közel-Kelet egyes részein, főleg a hidegebb hónapokban. A szakértők szerint a salep egyik különlegessége a benne található nyálkás állagú növényi anyag, amely bevonhatja a torkot és a gyomrot. Emiatt sokan fogyasztják torokkaparás, irritáció vagy gyomorpanaszok esetén - írja a Kuchnia . Az ital gyakran fahéjjal készül, ami tovább fokozza a melegítő hatását. Többen azért is kedvelik, mert a kávéval ellentétben nem tartalmaz koffeint , így érzékenyebb gyomrú emberek számára is kellemesebb alternatíva lehet. A hagyományos gyógyászatban a salepet régóta használják emésztési problémák enyhítésére. Egyesek puffadás vagy túlterhelt gyomor esetén isszák, mert úgy érzik, megnyugtatja az emésztőrendszert. Tudományos bizonyíték ugyanakkor még korlátozott áll rendelkezésre ezekről a hatásokról. A szakértők hangsúlyozzák, hogy az ilyen hagyományos italok kellemes kiegészítői lehetnek az étrendnek , de komolyabb egészségügyi panaszok esetén nem helyettesítik az orvosi kezelést. Tartós torokfájás vagy emésztési problémák esetén mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni. A salep ugyanakkor sokak számára ma is a nyugodt esti pihenés egyik kedvenc itala: meleg, fűszeres és lágy íze miatt egyre több helyen fedezik fel újra Európában is. Magyar Péter rábólintott: jöhet a 40 év utáni nyugdíj a férfiaknak is Ennél több képernyőidő tesz rosszat: riasztó trendre ad választ a Bethesda kórház Ő volt a legendás Szerelmesfilmben Halász Judit partnere: 83 évesen is aktív életet él Szigorítják a dohányzás szabályait: az e-cigi és a vape is célkeresztbe került, a bírság 2 millió forint is lehet Ez a tünet ordítja, hogy veszélyesen kevés folyadékot iszol Távozik az ATV-től a Heti Napló egyik legnépszerűbb riportere: 16 év után hagyja ott a csatornát Rubint Réka a kórházból jelentkezett: „Megkaptam az új kemó kezelést... Büszke vagyok a kicsi Rékára, aki bennem él!” Kiderült! Ezt mondta Magyar Péter Gulyás Gergelynek, mikor odalépett hozzá a parlamenti csörte hevében Indul az országos szúnyogirtás: mutatjuk, hol permeteznek a napokban Dróntámadás Kijevben: Karácsony Gergelyt óvóhelyre menekítették Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a hírlevelünkre itt .
Eredeti cikk megtekintése →