← Vissza

news.bsdnet.hu

„Nem volt igazam” – Eszenyi Enikő nyilvános közleményben kért bocsánatot

Blikk 2026-05-27 15:43
Hosszú évek hallgatása után rendkívüli nyilatkozatot adott ki Eszenyi Enikő. A Vígszínház egykori igazgatója – akit hat évvel ezelőtt hatalmi visszaélésekkel és abúzussal vádolt meg a társulata – most először ismerte el nyilvánosan a felelősségét, és kért bocsánatot azoktól, akiket a munkája során megbántott vagy megalázott. Eszenyi azután szánta el magát a drámai lépésre, hogy a debreceni Csokonai Színházban tervezett rendezését a napokban felfüggesztették, mert az ottani alkotóközösség tagjai is megvonták tőle a bizalmat. Szász Eszter Newsroom újságíró Ezeket látta már? A színésznő-rendező a közösségi oldalán az alábbi közleményt juttatta el a nyilvánossághoz, amelyet – kérésére – szó szerint, változtatás nélkül közlünk: Az elmúlt években nem volt olyan nap és éjszaka, amikor ne foglalkoztatott volna a Vígszínházban töltött igazgatói időszakom.A színház az életem és a szenvedélyem, de ma már látom, hogy a szenvedélyes munka közben - bár soha nem akarattal - sokszor nem kellő figyelemmel és empátiával fordultam mások felé. Hozhatnék kifogásokat, magyarázatokat, mentegetőzhetnék is, de nem akarok.A történtekért vállalom a felelősséget.Sokáig azt hittem, hogy a próbák során tanúsított szenvedélyes, időnként nem megfelelő megnyilvánulásaimat igazolja az, ami végül a színpadon megszületik. Nagyon sajnálom, hogy voltak helyzetek, amikor másokat megbántva végeztem a munkámat, and ezzel lelki fájdalmat okozhattam. Azt gondoltam, hogy a színház fontosabb mindennél.Nem volt igazam.A következő évadban bemutatandó debreceni Primadonnák című produkció kapcsán az elmúlt hat évben most először fordult elő, hogy egy alkotói közösség egyes tagjaiban megfogalmazódott: nincs meg felém a közös munkához elengedhetetlen bizalom.Megértettem, hogy a hat évvel ezelőtti visszalépésem a Vígszínház vezetésétől, önmagában nem jelentett valódi lezárást.Megértettem, hogy semmilyen művészi eredmény nem ér annyit, hogy közben emberek sérüljenek vagy megalázva érezzék magukat.Kérem fogadják el, hogy lehetséges a változás, amire folyamatosan törekszem, és amit tevékenységemmel az elmúlt években és a jövőben is újra és újra bizonyítani szeretnék.Tudom, hogy vannak sebek, amelyeket nem lehet egyetlen nyilatkozattal begyógyítani, mégis szeretnék mindenkit megkövetni.Kérem fogadják el őszinte bocsánatkérésemet.Eszenyi Enikő Eszenyi Enikő megítélése a hat évvel ezelőtti vígszínházi botrány óta meglehetősen vegyes a színházi világban. Bár az elmúlt időszakban itthon és külföldön is rendezett sikeres darabokat, sokan a mai napig kerülik őt. A feszültség a napokban csúcsosodott ki újra, amikor Lengyel Tamás színművész nyilvánosan nehezményezte, hogy a mai napig nem tudni, pontosan mit állapított meg a Vígszínház volt igazgatóját kivizsgáló bizottság. Az ügy hátterében egy másik komoly fordulat is áll: a Blikk éppen a debreceni felfüggesztés előtt derítette ki, hogy a Főpolgármesteri Hivatal akkori felügyelőbizottsága teljes egészében megsemmisítette a 2020-as vizsgálat részletes jegyzőkönyveit. Az akkori eljárás során 71 egykori és jelenlegi társulati tag tett tanúvallomást Eszenyi hatalmi visszaéléseiről és abúzusairól, ám a részletes vallomások adatvédelmi okokra hivatkozva eltűntek, a kiadott iratokból pedig kisatírozták a levont következtetéseket. Lengyel Tamás szerint így a 71 sértett teljesen feleslegesen vállalt kockázatot a meghallgatásokon, a történteknek nem lett valódi következménye. Keszthelyi Dorottya, a Fővárosi Közgyűlés Emberi Erőforrások Bizottságának elnöke az eset kapcsán rámutatott, hogy a 2020-as botrány óta a hazai színházak komoly belső etikai kódexeket dolgoztak ki a hasonló helyzetek kezelésére. Bár a szakma egy része az elmúlt években csendben rehabilitálta Eszenyit, a debreceni alkotóközösség mostani ellenállása és a rendező fenti, drámai bocsánatkérése egyértelművé tette, hogy a múltat mégsem sikerült a szőnyeg alá söpörni. eszenyi enikő
Eredeti cikk megtekintése →