Eszenyi Enikő hat év után nyílt levélben kért bocsánatot
Magyar Nemzet
2026-05-27 18:11
Eszenyi Enikő nemrég egy közleményt osztott meg Facebook-oldalán, amelyben bocsánatot kért.
A nyílt level et változtatás nélkül közöljük:
„Az elmúlt években nem volt olyan nap és éjszaka, amikor ne foglalkoztatott volna a Vígszínházban töltött igazgatói időszakom.
A színház az életem és a szenvedélyem, de ma már látom, hogy a szenvedélyes munka közben – bár soha nem akarttal – sokszor nem kellő figyelemmel és empátiával fordultam mások felé. Hozhatnék kifogásokat, magyarázatokat, mentegetőzhetnék is, de nem akarok.
Sokáig azt hittem, hogy a próbák során tanúsított szenvedélyes, időnként nem megfelelő megnyilvánulásaimat igazolja az, ami végül a színpadon megszületik. Nagyon sajnálom, hogy voltak helyzetek, amikor másokat megbántva végeztem a munkámat, és ezzel lelki fájdalmat okozhattam.
Azt gondoltam, hogy a színház fontosabb mindennél.
Nem volt igazam.
A következő évadban bemutatandó debreceni Primadonnák című produkció kapcsán az elmúlt hat évben most először fordult elő, hogy egy alkotói közösség egyes tagjaiban megfogalmazódott: nincs meg felém a közös munkához elengedhetetlen bizalom.
Megértettem, hogy a hat évvel ezelőtti visszalépésem a Vígszínház vezetésétől, önmagában nem jelentett valódi lezárást.
Megértettem, hogy semmilyen művészi eredmény nem ér annyit, hogy közben emberek sérüljenek vagy megalázva érezzék magukat.
Kérem fogadják el, hogy lehetséges a változás, amire folyamatosan törekszem, és amit tevékenységemmel az elmúlt években és a jövőben is újra és újra bizonyítani szeretnék.
Kérem fogadják el őszinte bocsánatkérésemet.”
Az Eszenyi-ügy a napokban ismét nagy sajtóvisszhangot kapott, majd néhány nappal később a debreceni Csokonai Nemzeti Színház felfüggesztette Eszenyi Enikő Primadonnák című rendezését.
A döntést Vadász Dániel igazgató jelentette be a színház Facebook-oldalán, kiemelve: elsődleges szempontnak a biztonságos, nyugodt és aggályoktól mentes munkakörnyezet fenntartását tekintik.