← Vissza

news.bsdnet.hu

Az nlc videós újságírói Szegénységről Méltósággal Sajtódíjat nyertek – megrázó riportjukat ismerték el

NLC 2026-05-27 18:03
A sérült gyermeket nevelő szülők két út közül választhatnak, mindkettő kegyetlen: az egyikben saját magukat adják fel teljes mértékben, háttérbe szorítva emberi kapcsolataikat, ép gyerekeiket, társukat, megélhetésüket, az egész addigi életüket. A másikban sérült gyermeküket helyezik el egy olyan, többnyire állami intézetben, ahol szinte borítékolható az elhanyagolás valamilyen foka. Tündét, Gabit és Valit is ilyen döntés elé vitte az élet, ami pedig ezután történt, nehéz szavakkal leírni. Ilyennek soha semmilyen körülmények között nem szabadna megtörténnie! Az édesanyák az nlc stábjának meséltek azokról az embertelen hónapokról, amelyeket ma már szeretnének örökre elfelejteni. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy videónkban megrázó felvételeket is mutatunk! A videó készítésének háttere A videós témákat általában Évi hozza, a fenti videóban Tündét és Benit találta meg először. Elmentünk hozzájuk, forgattunk velük, megismertük a történetüket. Utána egyből arra gondoltunk, hogy itt jó lenne megmutatni, hogy rendszerszintű problémáról van szó, nem egy elszigetelt esetről. Ezért elkezdtünk keresni más szülőket, akik megosztanák velünk a történetüket   – árulta el kollégánk, Bognár Péter. Majd így folytatta: „Megkerestük a TASZ-t (Társaság a Szabadságjogokért) is, hiszen hozzájuk sokszor fordulnak ilyen jellegű panasszal az érintettek. Nem volt egyszerű, mert alig akad olyan, aki hajlandó kamerák előtt elmondani, mi történt velük. Végül Gabi és Vali is igent mondtak nekünk, így már összegyűlt annyi anyag, hogy elkészülhessen a videó. Nem ez volt minden idők legvidámabb munkája, de könnyen lehet, hogy az elmúlt 9 év legfontosabb videója született belőle. ”  Szegénységről méltósággal sajtódíj – az nlc videócsapata, Bognár Péter és Mellik Éva (Forrás: Leéb Ádám/Nlc) Súlyos rendszerszintű problémára világított rá a riport A zsűri méltatásában a díjátadón kiemelte: az nlc videója egy rendkívül súlyos és társadalmilag fontos témára irányítja rá a figyelmet, mégpedig a fogyatékossággal élő embereket gondozó bentlakásos intézmények rendszerszintű problémáira. A riport megrázó képeken és személyes történeteken keresztül mutatja meg, milyen embertelen körülmények közé kerülhetnek azok a sérült gyermekek és felnőttek, akiknek a családjuk már nem tud megfelelő ellátást biztosítani. Kiemelték: a videó ereje abban rejlik, hogy mélyen megérinti a nézőt, és valódi társadalmi párbeszédet indíthat el arról, hogy változásra van szükség. A méltatásban külön hangsúlyozták, hogy a videó nemcsak a problémát mutatja meg, hanem azt a kiszolgáltatottságot is, amelyben ezek az emberek élnek: sokszor nincs lehetőségük saját érdekeik képviseletére, ezért különösen fontos, hogy a társadalom odafigyeljen rájuk. A zsűri szerint a képi világ és a megszólalók mondatai különösen erősen közvetítik ezt az üzenetet. A díjátadó során a zsűri megemlítette az nlc másik, kapcsolódó riportját is – a „Dühből született erő: Ági újjáépítette a világot, hogy sérült kislányának is legyen benne hely” című videót –, amely már egy reményteli kezdeményezést mutat be. Mint fogalmaztak: fontos látni, hogy léteznek emberséges, működő megoldások is, még ha ezekhez komoly anyagi és társadalmi támogatásra is szükség van. A Szegénységről Méltósággal Sajtódíj print/online kategóriájának fődíját Kovács Márta nyerte el a „Senkit nem érdekel valójában, hogy mi van Szintiával” című riportjáért. A videós kategória fődíját Pivarnyik Balázs kapta a „Ricsi precedenst teremtett” című videóért, amelyet a zsűri szerint példaértékű módon mutatta be a gyermekvédelmi rendszer hiányosságait és a felelősségre vonás fontosságát. A print/online kategóriában különdíjat vehetett át Fiala Borcsa és Hámori Zsófia, valamint a Lakmusz / 444.hu stábja is. A díj alapítói hangsúlyozták: a minőségi újságírás szerepe kulcsfontosságú a társadalmi szemléletformálásban. A díjazott alkotások olyan problémákra irányítják rá a figyelmet, amelyekről sokszor még mindig tabuként beszélünk, miközben valódi társadalmi párbeszédet sürgetnek. Videós anyagaink készítői: Évi, Vivi és Peti Hárman készítik az nlc videóit: Mellik Éva szervezi a forgatásokat, ő készíti az interjúkat, és aztán a vágási folyamatban is nagy szerepet vállal, az interjúkból kiveszi a lényeget, előválogatja a nyersanyagot. Rakita Vivien aztán ebből főz, jön a zene, jönnek a vágóképek, jön a ritmus, ívet ad a videónak, addig pakolgat, trükközget, rövidít, míg elnyeri az anyag a végső formáját, amit aztán láthattok az oldalunkon. Azt pedig Bognár Péternek köszönhetjük, hogy látjátok az anyagot, az ő kezében van a kamera, ő próbálja mozgóképpé formálni a történeteket. Böngéssz többi videónk között itt! Idén április 3-ig lehetett nevezni a Szegénységről Méltósággal Sajtódíjra Az idei kiírásról: Szegénységről MéltósággalThe post Az nlc videós újságírói Szegénységről Méltósággal Sajtódíjat nyertek – megrázó riportjukat ismerték el first appeared on nlc.
Eredeti cikk megtekintése →