Új emberek, új csaták: így indul az új korszak a Fővárosi Közgyűlésben
Metropol
2026-05-28 04:00
A választások után először ül össze a Fővárosi Közgyűlés, és a politikai erőviszonyok már most látványosan átalakulnak. Az egyik legnagyobb változás a Fidesz-frakció élén történt: miután Szentkirályi Alexandra beült az Országgyűlésbe, a frakció vezetését Szepesfalvy Anna vette át.
A politikus videóüzenetben beszélt arról, milyen turbulens időszak következik Budapest számára.
– fogalmazott.
A változások nemcsak a Fideszt érintik: a Tisza Párt frakciójából is ketten távoznak a parlamentbe, miközben a Podmaniczky Mozgalom is elveszíti vezetőjét, mert Vitézy Dávid miniszteri szerepet kapott.
A közgyűlés egyik legfontosabb témája az önkormányzatok finanszírozása lehet. A Fidesz-frakció szerint a jelenlegi rendszer válságba került, ezért azt szeretnék, hogy Karácsony Gergely széles felhatalmazással kezdjen tárgyalásokat az új Tisza-kormánnyal.
Gulyás Gergely Kristóf, a fővárosi Fidesz képviselője úgy fogalmazott:
Elmondta: ez túlmutat a napi pártpolitikán.
A Fidesz szerint az önkormányzati rendszer problémái a Covid, az energiaválság és az infláció után robbantak ki igazán. Szepesfalvy Anna arról beszélt, hogy a korábbi rendszer éveken át működött, de a válságok felborították az egyensúlyt.
A politikus szerint a Fidesz és a Tisza meglepően hasonló álláspontot képviselt a kampányban.
A Fidesz-kormány az önkormányzatokkal konzultált, és rájuk hallgatva korábban bejelentette: rendezni kívánja a helyzetet. A Tisza Párt pedig azt ígérte: minden jót megtart, folytat. A fővárosi fidesz tehát azt szeretné, hogy adjanak a képviselők mandátumot Karácsony Gergelynek, hogy mielőbb tárgyalásokat kezdeményezzen az új kormányzattal, és megnyugtató választ találjanak a kötelező feladatok finanszírozására már a 2027-es költségvetésben.
Szécsényi Dániel még keményebben fogalmazott. Szerinte újra kell gondolni az egész rendszert.
A politikus emlékeztetett arra, hogy 2010-ben a Fidesz egy csődben lévő országot vett át, majd az önkormányzati adósságkonszolidációval stabilizálták a rendszert.
- írta.
A pénzügyi viták mellett látványosabb témák is napirendre kerülhetnek. A Fidesz kezdeményezi az 1956-os forradalom 70. évfordulójára készülő fővárosi programsorozat előkészítését. Gulyás Gergely Kristóf szerint:
Emellett a 2026-os labdarúgó-világbajnokság idejére ismét szurkolói zónát nyitnának a Városháza Parkban.
A közgyűlés egyik legérzelmesebb előterjesztése a nemrég elhunyt Scherer Péter emlékéhez kapcsolódik. A javaslat szerint a Margitszigeten, egy számára fontos platánfánál alakítanának ki emlékhelyet.
– írta Gulyás Gergely Kristóf.