Egyre nagyobb a támogatás a V8-as motorok visszatérése mögött az F1-ben
F1világ
2026-05-07 13:00
A Miami Nagydíj hétvégéjén a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) elnöke beszélt arról, mindent megtesznek azért, hogy a fenntartható üzemanyaggal ellátott V8-as motorok visszatérjenek a Forma-1-be, akár már 2030-tól.Madrid cáfolja a pletykákat: nem kerül veszélybe a Spanyol Nagydíj
Ezt követően a Cadillac tulajdonosa,a General Motors, valamint a Ford is világossá tette, hogyan viszonyul a következő motorszabályok körüli diskurzushoz.HIRDETÉSHIRDETÉS
„Nagyszerű látni, hogy az FIA és a Forma-1 már most arról beszél, mi legyen a következő szabályrendszer” – mondta Mark Rushbrook, a Ford Racing vezetője. „Érintettek vagyunk ebben a sportban, és meg fogjuk osztani a nézőpontunkat.”HIRDETÉS
Rushbrook hozzátette, a Ford számára különösen vonzó lenne a V8-as irány: „De természetesen, olyan vállalatként, amely sok szívó V8-ast gyárt, örömmel látnánk itt egy V8-ast.”
Hasonló hangot ütött meg a General Motors elnöke, Mark Reuss is.
„Imádom a V8-asokat és azt, ahogyan szólnak” – fogalmazott Reuss. „De nagy tisztelettel viszonyulunk – az egyik újabb csapatként – ahhoz a befektetéshez, amelyet a V6-os hibridekbe tettek. Szóval ha a Forma-1, az FIA és acsapatokazt mondják, hogy V8-asra váltunk, készen fogunk állni.”
A detroiti támogatás mellett a paddockon belül is egyre erősebb a mozgolódás. AMercedescsapatfőnöke,Toto Wolff megerősítette, alakulata szintén nyitott lenne egy váltásra.HIRDETÉS
„Nyitottak vagyunk az új motorszabályokra” – mondta Wolff. „Szeretjük a V8-as motorokat. Csak szép emlékeink vannak róluk, és a mi szemszögünkből ez egy valódi Mercedes-motor.”
Wolff ugyanakkor óvatosságra intett, szerinte nem lenne szerencsés túl messzire menni a változtatásokkal.HIRDETÉS
„Ha hirtelen szívómotorokra váltunk, talán kissé nevetségesnek tűnhetünk” – tette hozzá Wolff. „Talán ki tudunk hozni 800 lóerőt a belső égésű motorból, és ehhez hozzáadhatunk még 400 lóerőnyi elektromos teljesítményt.”
ARed Bullszintén támogatja az elképzelést, annak ellenére, hogyjelentős erőforrásokat fordított teljesen új motorprojektjére.
„A Red Bull Ford Powertrains meglehetősen nyitott erre az ötletre” – mondta Laurent Mekies. „A nulláról kellett elkezdenünk ennek a generációnak az erőforrás-fejlesztését. Ugyanakkor izgatottan várjuk az új kihívást.”
AFerrarieközben az egyszerűsítés mellett érvel, különösen a költségek miatt: „Kulcsfontosságú, hogy csökkentsük az őrült motorköltségvetéseket” – mondta Frederic Vasseur, az olasz istálló csapatfőnöke.
Nyitókép: Tóth Zsombor