← Vissza

news.bsdnet.hu

Új szereplők mutatkoznak be a Tisza Pártnál, miközben vezetőváltás történt a Fidesznél

Index 2026-05-29 04:59
Ahogy azzal áprilisban bővebben foglalkoztunk , több fővárosi képviselő országgyűlési mandátumot nyert, a két pozíció pedig összeférhetetlen. Távozott a Fővárosi Közgyűlésből: A Tisza Párt és a Podmaniczky Mozgalom azóta bejelentette új képviselőit, valamint azt is tudjuk, ki veszi át Szentkirályi Alexandra helyét a Fidesz-frakció élén. A Tiszának gyakorlatilag nem maradt mozgástere a fővárosi mandátumokat illetően. A 2024-es választáson tizennégy jelölt szerepelt a párt fővárosi listáján, közülük kellett feltölteni tíz mandátumot. A frakcióvezetői pozíciót Bujdosó Andrea után Orbán Árpád tölti be, aki már a harmadik politikus a képviselőcsoport élén a 2024-es önkormányzati választás óta: Ordas Eszter 2025 júliusában mondott le mandátumáról, utódja, Bujdosó Andrea az április 12-i választáson nyert országgyűlési mandátumot. A tizennégyből kettő olyan politikus maradt, akinek eddig a Fővárosi Közgyűlésben és az Országgyűlésben sem volt mandátuma: Kulja András, valamint Lakos Eszter – akik mindketten EP-képviselők, viszont a brüsszeli, strasbourgi mandátum nem összeférhetetlen a fővárosi közgyűlési tagsággal. A Tisza Budapest ennek megfelelően szerdán be is jelentette Lakos Esztert, valamint Kulja Andrást. Lakos Eszter jogász, a Tisza EP-delegációjának vezetője, árnyék-jelentéstevőként az Európai Unió kutatási-innovációs keretprogramján, a Horizont Európán is dolgozik. Kulja András orvos, több európai egészségpolitikai és betegbiztonsági témában működött közre jelentéstevőként. Hegedűs Zsolt érkezéséig – akiből azóta egészségügyi miniszter lett –, elsősorban Kulja András képviselte a Tisza Pártot az egészségügyi kérdésekben. Szentkirályi Alexandra után Szepesfalvy Anna látja el a frakcióvezetői feladatokat a Fidesz fővárosi képviselőcsoportjában. Szepesfalvy Anna eddig is a Fidesz-frakció egyik legaktívabb tagja volt az üléseken. Szepesfalvy Anna a frakcióvezetői bejelentésnél kitért arra is, hogy egyelőre nincsenek új képviselőik a megüresedett mandátumokra: „A frakció egyelőre nem egészül ki, a párt még döntés alatt áll, hogy kit fog delegálni.” A Podmaniczky Mozgalom is elveszítette fővárosi frakcióvezetőjét, Vitézy Dávid miniszterként felel a közlekedésért és a beruházásokért Magyar Péter kormányában. A frakcióvezetői pozíció Gál Józsefé lett. A megüresedett mandátumot Hutiray Borbála jogász, közgazdász kapta , akinek nem lesz teljesen ismeretlen terep a Városháza, a Tulajdonosi Bizottság külsős tagjaként részt vett a fővárosi munkában. Hutiray Borbála az autómegosztó GreenGo igazgatója, ami felveti az összeférhetetlenség kérdését, viszont a Podmaniczky Mozgalom leszögezte, a vonatkozó jogszabály világosan rögzíti, ha a képviselők civil munkája és a közgyűlési pozíciója keresztezi egymást, akkor az érintettek az ilyen döntésekben nem vehetnek részt, új képviselőjük is ennek megfelelően jár el. (Borítókép: A Fővárosi közgyűlés ülése 2026. január 28-án. Fotó: Tövissi Bence / Index) Izgalmas történetek, rejtett kincsek, érdekes épületek - nem csak budapestieknek. Kövesse az Indexet Facebookon is!
Eredeti cikk megtekintése →