Apad a magyar külkereskedelmi többlet
Portfolio
2026-05-29 07:48
A 104 millió eurós többlet annyiban illeszkedik a sorba, hogy már a megelőző hónapok is rendre alacsonyabb számokat hoztak a korábban megszokottnál. Ennek megfelelően az év első harmadában felhalmozódott 2,7 milliárd eurós aktívum alacsonyabb, mint amit az előző két évben láttunk.
Az apadó többletet jól mutatja, ha a 12 hónapra visszatekintő külkereskedelmi egyenleg alakulását vizsgáljuk. A mutató meredeken esik, ami nem csoda, hiszen egy évvel ezelőtt áprilisban még jelentős, 1,1 milliárd eurós volt a szufficit.
A folyamat mögött elsősorban az árubehozatal dinamikus emelkedése áll. Euróban számolva az éves növekedés 16%-os volt, miközben az export csak 6%-os bővülést mutat. A gyors növekedést részben az energiaárak emelkedése magyarázza, de a volumennövekedés is jelentős, 10%-os volt. Emögött a gépek és szállítóeszközök behozatalának 23%-os növekedése áll.
Érdekességként megjegyezzük, hogy meglehetősen nehéz egy konzisztens képet összerakni a magyar gazdaságról.
Miközben a gépimport száguld, a beruházások nem mozdultak el a stagnáló pozícióból. Az export éves növekedése és az ipari termelés között valamivel nagyobb az összhang, de ha a fix bázisú volumen idősort nézzük, akkor messze nem látjuk azt a fordulatot, amit az ipari statisztika közvetít.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images