← Vissza

news.bsdnet.hu

Pont kerülhet a milliárdos számlagyár nyomozásának végére, az ügy Karácsonyékat is kellemetlenül érintheti

Magyar Nemzet 2026-05-29 08:30
Rövid határidőn belül lezárhatja a Lánchíd-botrányként is emlegetett nyomozást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). Az eljárás befejezése azért is időszerű, mert az első gyanúsítások 2023 novemberében történtek, onnantól kezdve pedig két évig nyomozhatnak. Bizonyos esetekben, alapos indokkal a határidő meghosszabbítható, ebben a nyomozásban is ez történt. A botrány egy milliárdos számlagyár megbukásával kezdődött 2023 novemberében, amely mögött a gyanú szerint egy exügyvéd, Vig Mór állt. A NAV nyomozói az ügyben összesen 33 helyszínre szálltak ki – két kábítószer- és pénzkereső kutyát is bevetve –, majd dokumentumokat, elektronikus adatokat, hamis kormányhivatali bélyegzőt, valamint rengeteg készpénzt foglaltak le. Az eljárás keretében kutatást tartottak a Lánchíd felújítását végző A-Híd Zrt.-nél is. Ez a hatósági intézkedés összefüggésben lehet azzal, hogy korábbi információk szerint a Vig Mórhoz kapcsolható botrány a túlárazott Lánchíd-felújításhoz vezethető vissza. 2019 őszén Karácsony Gergely főpolgármesterré választása után új közbeszerzési eljárást írtak ki a Lánchíd felújítására. A pályázaton az előző városvezetés alatt is befutó A-Híd Zrt. lett a győztes, csakhogy furcsa módon ötmilliárd forinttal drágább ajánlattal nyertek, mint amennyiért a Tarlós-érában végezték volna el a munkát. Emellett majdnem hatvanszorosára, 4,2 milliárd forintra emelték a Tarlós István idején zajló tenderhez képest a vállalkozónak járó előleget, miközben a céget terhelő kötbért megfelezték. Később kiderült, hogy 2020 novembere és 2022 júliusa között a Lánchíd felújítását végző A-Híd több részletben 1,4 milliárd forintot utalt Vig cégének, a Sunstrike Hungary Kft.-nek. Ebből az összegből továbbutaltak 900 millió forintot Vig Mór magánszámlájára, illetve ügyvédi letéti számlájára. A gyanú szerint a továbbutalások a Vig Mórhoz köthető számlákra jellemzően ugyanazokon a napokon történtek, mint amely napokon az A-Híd Zrt.-től a pénzek a Sunstrike Kft.-hez érkeztek, az összegeket pedig rövid időn belül készpénzben felvették. A Vig Mór fémjelezte számlagyáras nyomozás tavaly nyáron pörgött fel, rengeteg gyanúsítottra csapott le a hatóság. Az ügyben a gyanúsítottak száma meghaladja a tíz főt. A botrány kirobbanása után egy ismeretlen személy levelet küldött Budai Gyulának. A volt miniszteri biztos szerint a levélben az szerepelt, hogy Vig Mór a Mammut bevásárlóközpontnál található biztonsági cég irodájába járt „elszámolni” a Lánchíd-beruházásból kiszivattyúzott, majd készpénz formájában felvett összegekkel. A levélíró szerint ebből jelentős összegek kerültek a fővárosi baloldalhoz. Budai vesztegetés gyanújával fordult a hatóságokhoz, feljelentését pedig a számlagyáras eljárás irataihoz csatolták.
Eredeti cikk megtekintése →