Civil szervezet üzent nyílt levélben Balog Zoltánnak, lemondásra szólították fel a püspököt
Index
2026-05-29 19:05
A miskolci aPont, az aHang helyi szervezete korábban petíciót indított Steinbach József zsinat lelkészi elnöknek és Molnár János zsinat presbiteri elnöknek címezve, amelyben közel 10.000 ember szólítja fel őket , hogy „Magyarországi Református Egyház nem maradhat néma cinkosa a bűnnek!”, utalva ezzel Balog Zoltán szerepére a kegyelmi ügyben – írta az aHang szerkesztőségünkbe küldött közleményében.
A civilek most egy nyílt levélben fordultak magához az érintetthez, Balog Zoltán hoz, amelyben azt hangsúlyozzák, a valódi felelősségvállalás nem a magyarázkodással kezdődik, hanem a szembenézéssel, és kiemelik,
Balog Zoltánnak le kell mondania minden egyházi tisztségéről a kegyelmi ügy és az elmúlt évek gyermekvédelmi botrányai miatt.
A nyílt levélben azt írták, az elmúlt hónapokban nyilvánosságra került információk, valamint Balog Zoltán nyilatkozatai tovább mélyítették a református egyházzal és annak vezetésével kapcsolatos erkölcsi válságot. Szerintük a püspök nem vállalta megfelelően a felelősséget azért, hogy közbenjárt K. Endre kegyelmi ügyében, akit a bíróság a bicskei gyermekotthon ügyében elkövetett bűncselekmények miatt ítélt el.
A miskolci aPont vezetője, Gyenes Gábor, a levél írója emlékeztetett, hogy Balog Zoltán minisztersége idején állami kitüntetést kapott a bicskei gyermekotthon később pedofil bűncselekmények miatt elítélt igazgatója, miközben az intézménnyel kapcsolatban korábban is érkeztek panaszok. Emellett felidézték a Szőlő utcai gyermekotthon ügyét, valamint L. Ritók Nóra közelmúltbeli nyilatkozatait is, amelyek szerint az Igazgyöngy Alapítványt korábban nyomásgyakorlás és ellehetetlenítési kísérletek érték.
A levél szerint ezek az ügyek együtt már nem elszigetelt hibáknak tekinthetők, hanem egy olyan vezetői mintázat részének, amely súlyosan rombolta Balog Zoltán hitelességét. Kiemelték: nem politikai bosszú motiválja őket, hanem az a meggyőződés, hogy egy egyházi vezető esetében az erkölcsi hitelesség alapvető feltétel.
A közleményben hangsúlyozzák, az egyház vezetése hónapok óta nem reagál érdemben a felmerült erkölcsi kérdésekre, miközben a petíciójukat már több mint 9 ezren írták alá. Az aláírók úgy vélik, a református egyház hitelességének helyreállításához valódi szembenézésre és felelősségvállalásra lenne szükség.
A levél zárásában azt írták, a legkorrektebb és leggyorsabb megoldás az lenne, ha Balog Zoltán maga mondana le püspöki tisztségéről.
A teljes nyílt levél itt érhető el:
(Borítókép: Balog Zoltán református püspök 2024. január 27-én. Fotó: Hegedüs Róbert / MTI)
Kövesse az Indexet Facebookon is!